2000'li yıllardan bugüne insan hakları konuşuldu

MERSİN – Mersin’de düzenlenen “İki Binli Yıllarda İnsan Hakları…” panelinde konuşan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, dünden farklı olarak bugün “hak ihlallerinin kabul eden ve inkar etmeyen” bir devlet anlayışıyla karşı karşıya olduklarını söyledi. TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise, “Bu topraklarda her gün bu iktidar bize insan hakları ihlalleri izlettiriyor” dedi.
 
Mersin’de  “İki Binli Yıllarda İnsan Hakları…” panelinde konuşan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, 90’lı süreçlerdeki hak ihlalleri ile bugün ki hak ihlalleri arasındaki farkı “Devlet evet biz yaptık, yaparız” şeklinde özetledi. TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı da, “Bu topraklarda her gün bu iktidar bize insan hakları ihlalleri izlettiriyor” dedi.
 
Mersin’de İnsan Hakları Haftası’nda “İki Binli Yıllarda İnsan Hakları…” başlıklı bir panel düzenlendi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi ile Wernicke Korsakofflular ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Girişimi tarafından organize edilen panel, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı.
 
Moderatörlüğünü Zeynep Kaya’nın yaptığı panelde konuşmacı olarak İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, 19 Aralık Katliamı tanığı Hasan Gülbahar, Wernicke Korsakoff hastası Bekir Sıtkı Keçeci, Görüşmüştür Temsilcisi Adil Okay ve Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen yer aldı. 
 
Birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri tarafından takip edilen panel öncesinde Türkiye’nin yakın tarihinde yaşanan kimi insan hakları mağduriyetlerini konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sonrasında barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan panelde ilk olarak 19 Aralık Katliamı tanığı Hasan Gülbahar konuştu.
 
‘AMAÇ BİAT KÜLTÜRÜYDÜ’
 
Hasan Gülbahar, tanık ettiği katliam ile sonrasındaki işkencelerde yaşamını yitirenler ve yaralananların yaşadığı travmalardan bahsetti. 19 Aralık katliamının iktidar tarafından daha öncesinden planlanıp, tüm hazırlıkların yapıldığını söyleyen Gülbahar, her dönemde iktidarların muhaliflere karşı baskı ve işkencelerle biat kültürünü aşılamayı hedeflediğini ifade etti.
 
‘MÜCADELE ETMELİYİZ’
 
Wernicke Korsakoff hastası Bekir Sıtkı Keçeci ise, 12 Eylül dönemi itibariyle uzun yıllar boyunca cezaevlerinde maruz kaldığı işkence ve baskılardan bahsetti. Cezaevlerindeki uygulamalara karşı girmiş olduğu ölüm oruçlarıyla Wernicke Korsakoff hastalığına yakalandığını anlatan Keçeci, girmiş oldukları eylemin dünyada bir ilk olduğunu ve çok fazla ölümlerin yaşandığına belirtti.
 
Devlet baskısının gün geçtikçe arttığını belirten Keçeci, “Bugün baskılardan dolayı mücadeleden gerilemeye başlamış durumdayız. Bugün iktidarlar doğaya, insana karşı aslında her şeye karşı savaş açmıştır. Buna karşı mücadele etmeliyiz” dedi.
 
‘CEZAEVLERİNDE DURUM AYNI’
 
19 Aralık döneminde cezaevlerinde gelişen baskılar sonrası hastanelere getirilen tutukluların durumuna dair bilgiler veren Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen de, cezaevlerindeki uygulamaların bugün de aynı şekilde sürdüğünü belirtti.
 
‘ÇOK FAZLA HAK İHLALİ VAR’
 
Görülmüştür Ekibi’nin kurucularından olan Adil Okay ise, 2000’li yıllarda başlayan sürecin bugünde kalıcılaşan Olağanüstü Hal uygulamalarıyla devam ettiğini kaydetti. Okay, “Ülkemizde hak ihlali geçtiğimiz gün 17 bin faili meçhul insanın olayına ilişkin dava görüldü. Onlar teker teker beraat etti. Yine yakın tarihte Roboski katliamı yaşandı. Gazeteciler cezaevlerine konuluyor hatta öldürülüyor. Bu ülkede anlayacağınız çok fazla hak ihlalleri var. Kapitalist düzen insan hak ihlallerini doğuruyor. İktidarlar ise sermaye için hak ihlallerini doğuruyor ” dedi.
 
‘21. YÜZYIL CANAVARLAR ÇAĞI’
 
TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise, devletlerin insanlığa karşı suçlar işledikleri 21. yüzyılı “canavarlar çağı” olarak adlandırdıklarını söyleyerek sözlerine başladı. 
 
Hak ihlallerinin geldiği boyutun cezaevlerindeki doluluk oranlarıyla eş değer olduğunu söyleyen Fincancı, “Türkiye 21. yüzyılda ilk katliamlarını cezaevleri ile başlattı. 19 Aralık katliamı bunlardan biridir. Bu katliamda sayısız birçok insan yakılarak katledildi. Bu topraklarda her gün bu iktidar bize insan hakları ihlalleri izlettiriyor. 21. yüzyılda Roboski katliamı ile yeni yıla merhaba dediler insanlar. Roboski bizim kırılma noktalarımızdan biridir. Bizim bu ülkede kırılan çok noktamız var. 19 Aralık olayları da bu kırılmaların başlangıçlarından biriydi. Bu katliamlardan sonra artık evlerimize girdiler” dedi.
 
Fincancı, ikinci kırılma noktasının ise insanların biat etmemek için sokağa döküldüğü ‘Gezi’ olayları olduğunu belirtti.
 
Fincancı, devamında şunları söyledi: “2015 yılının 7 Haziran’ı sonrası ülkenin birçok yerinde bombalar patladı. Daha sonra sokağa çıkma süreçleri yaşandı. En uzun sokağa çıkma yasaklarından biri de Cizre’ydi. Bu olaylardan sonra binlerce insan yerinden yurdundan edilmişti. Bu iktidar insan hak ihlallerinden mutluluk duyuyordu tüm bunlar karşısında. Cuma günü görülen Ankara’da  JİTEM davası da hak ihlaliydi. Bu davada sanıkların beraat etmeleri çok önemli değil, biz toplumsal adalet mekanizması içinde onları teşhir eder ve gerçek adaleti sağlayabiliriz. Bizler ta ki iktidarın fahişesi haline gelen hukuku değiştirip, toplumsal adaleti geliştirene kadar, insanı özne kılana kadar hak ihlalleri sonlanana kadar mücadele etmeyi sürdüreceğiz.” 
 
‘BİZİ AYRIŞTIRMAYA ÇALIŞTILAR AMA BAŞARAMADILAR’
 
Ülkede hak ihlallerinin en fazla 1990’lı yıllarda başladığını ve halan sürdüğünü dile getiren İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin de, dernek olarak o tarihten bu yana ciddi anlamda mücadele ettiklerini kaydetti.
 
1990 yıllarında hak ihlallerinin Kürdistan’da ciddi boyutlara ulaştığını hatırlatan Keskin, “Kürt sorunu ve bölgede yaşananları dile getirmek için yapmış olduğumuz çalışmaları ve Kürt halkına dönük saldırıları dile getirdiğimizde bize ‘Kürt derneği, Kürtçü, PKK destekçisi’ falan demeye başladılar. Oysa İHD sömürülen çocuğa, şiddet gören kadına kadar her ihlali dile getirir. Biz Kürdistan’da yaşananları dile getirdiğimizden kaynaklı bizi ayrıştırmaya çalıştılar ama başaramadılar. Kürt sorunu tartışılıyorsa bu bizden dolayıdır. O dönemde biliyoruz ki faili meçhuller, kontra gerillalar, Özel Harp Dairesi, JİTEM gibi örgütler insanları ortadan kaybediyorlardı” ifadelerini kullandı.
 
‘DEVLET ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRILIYOR’
 
Keskin, 90’lardaki fiziki saldırılar ile bugün ki saldırılar arasındaki tek farkın ise “failler” olduğunu vurguladı.
 
Bugün saldırılar gerçekleştirenlerin olayları kabul eden ve inkar etmeyen bir anlayışla savunduklarına dikkat çeken Keskin, “Eskiden insanlar kaybedildiğinde muhatap aradığımızda herkes ‘biz yapmadık’ diyordu ama bugün ‘biz yaptık’ diyorlar, ‘yaparız’ diyorlar. Bakın bugün jandarma ve polis istihbaratları çeşitli isimlerle sosyal medyada sayfalar açıp, insanlara izlettiriyorlar. Şiddet bugün devlet tarafından meşrulaştırıldı. Devlet her yerde bütün kurumlarda bunları yayınlıyor. Bugün televizyon ve dizilerde çok net bir şekilde gösteriyorlar.  90’larda kaybeden öldüren devlet, bugün gözaltına alıp tutukluyor” dedi.
 
 
 

Diğer başlıklar

17:58 ‘Deprem sırasında cezaevlerinin havalandırma kapıları açılmadı’
17:41 Bina enkazından 2’si yaralı 4 kişi çıkarıldı
17:31 'İhraç edilenlerin yerine yandaşlar alınıyor'
17:27 Malatya'da deprem sonrası içme suyu kesintisi
17:17 ‘10 saniye daha sürse bilanço farklı olurdu’
17:05 Sağlık örgütleri Elazığ’da: Olası depreme karşı hasar tespit çalışmaları başlamalı
17:03 RTÜK deprem haberlerine inceleme başlattı
17:00 35 yıl cezaevinde kalan Gülbahar: Askeri uygulamalar devam ediyor
16:12 Bakanlardan sonra Erdoğan Elazığ’a geldi
16:04 Ölüm orucundaki çocukları için eylem yapan aileye gözaltı
15:52 Depremde yaşamını yitiren 4 kişi toprağa verildi
15:40 Depremin etkisiyle Diyarbakır surları zarar gördü
15:35 Deprem paylaşımlarına soruşturma
15:16 Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi Şahin’in durumuna dikkati çekti
15:07 Mühendis ve mimarlar deprem bölgesinde yapıları inceledi
15:05 Önceki depremde önlem alınmadı, Çevrimtaş enkaza döndü
14:48 SES'ten şiddete karşı Beyaz Miting ve iş bırakma eylemi
14:43 Adıyaman Cezaevi’ndeki 814 tutuklunun tahliyesi başladı
14:41 Bağırsağı bir metre alınan tutuklu için özgürlük istendi
14:33 DTK'den Elazığ depremi için seferberlik çağrısı
14:24 Enkazdan yaralı çıkarılan hamile kadın yaşamını yitirdi
13:55 TMMOB: Depreme yönelik gerekli önlemler alınmadı
13:48 Eczacı Ayşenur Şimşek’in failleri soruldu
13:45 Kayıp yakınları: Doğal afetlerden önce gerekli önlemler alınsın
13:24 19 yıl önce kaybedildikleri kentte anıldılar: Fail Levent Ersöz'dür
13:10 Hasar gören Adıyaman Cezaevi boşaltılacak
12:39 Yan yana çöken binadan 6 kişi kurtarıldı
12:38 Enkazdan keçi ve eşek çıkarıldı
12:26 İslam ve Sol Çalıştayı başladı: Zihniyet devrimi yapıyoruz
12:16 HDP delegelerinden konferans değerlendirmesi
12:15 Elazığ sallanıyor: 300’e yakın artçı deprem
12:06 Deprem uzmanları: Uyarılarımız ciddiye alınmadı
12:05 Elazığ ve Malatya cezaevlerindeki tutukluların durumu iyi
11:58 HDP ‘deprem farkındalık yılı’ olsun dedi, AKP-MHP reddetti
11:30 Malatya'da trafik kazası: 7 yaralı
10:59 Elazığlıların bir kısmı kenti terk etti: 4 binada kurtarma çalışmaları sürüyor
10:51 AFAD son verileri paylaştı: 21 ölü 1030 yaralı
10:03 Diyarbakırlılar geceyi sokakta geçirdi
10:02 Soylu: Sosyal medya paylaşımlarına soruşturma başlatacağız
10:00 ‘Arkadaşımız Çayan’ belgeseline yoğun ilgi
09:48 HDP Elazığ’a heyet gönderdi
09:47 Tecavüze 'af' düzenlemesi: Sözleşmeler ihlal ediliyor, istismara izin veriliyor
09:09 Gezin’de çöken binanın enkazında kalan son 3 kişiye ulaşıldı
09:02 'Bana ilik donörü olur musun?'
09:02 Sarı basın kartı iptal edilen gazeteciler: Karar yok hükmündedir
09:01 Hekimler şiddete karşı büyük eylemlere hazırlanıyor
09:01 Akdeniz Belediyesi’nin yaptığı Pazar tezgahları tepki topladı
09:01 Tarsus Cezaevi'nde hastaneye sevk işkenceye dönüştü
09:00 25 OCAK 2021 GÜNDEMİ
06:56 Elazığ’da deprem: Enkaz çalışmaları devam ediyor
06:34 Sağlık Bakanı: 19 vatandaşımızı kaybettik
04:10 12 yaşındaki çocuk 5 saat sonra enkazdan kurtarıldı
03:58 Elazığ’da yaralılar için acil kan ihtiyacı
03:40 5 kişinin öldüğü Doğanyol'da enkaz arama çalışmaları sona erdi
03:25 AB’den deprem nedeniyle dayanışma mesajları
02:47 Artçıların devam ettiği Elazığ için seferber olundu
01:52 Soylu: Elazığ’da 18 kişi hayatını kaybetti
01:31 Malatya'da işyeri çatısı çöken yurttaş:Deprem 50 saniye sürdü
01:09 Elazığ Maden’de 2 kişi enkazdan sağ kurtarıldı
00:43 Öğretmen evinde ölü bulundu
00:40 Erdoğan’dan deprem açıklaması
00:30 Mersin ve Adana Büyükşehir belediyeleri de Elazığ için harekete geçti
00:27 Lawje’den müzik dinletisi
00:08 Elazığ Valisi: 2’si ağır 225 yaralımız var
24/01/2020
23:53 AFAD’dan yeni açıklama: 14 kişi hayatını kaybetti
23:48 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş: Ekiplerimiz harekete hazır
23:44 Elazığ-Sivrice köy muhtarlarından deprem açıklamaları
23:36 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Tüm kurumlar seferber edildi
23:33 İmamoğlu: İBB olarak her türlü yardım için hazırız
23:15 Kandilli Rasathanesi'nden açıklama
23:07 Elazığ’da deprem sonrası yangınlar yaşanıyor
22:54 Elazığ’da deprem: İnsanlar enkaz altında kaldı
22:44 CHP ve HDP deprem bölgesine gidecek
22:10 AFAD: Ekiplerimiz saha çalışmalarını yürütüyor
21:58 Soylu: 4 vatandaşımız hayatını kaybetti
21:04 Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde deprem
20:38 İzmir’de işten atılan 4 kadının direnişi 94. gününde
20:21 Manisa'da işçi servisi kazası:10 yaralı
19:09 HDP 3. Büyük Konferansı’nın ilk günü sona erdi
19:03 Birgün çalışanlarının da sarı basın kartları iptal edildi
18:48 ‘ÇED gerekli değil’ diyen Vali'ye: Akla, bilime, hukuka aykırı
18:19 Öğrenciler:Üniversite ve KYK yönetimi şirket gibi çalışmasın
17:57 Erdoğan ve Merkel arasında 'Hafter' tartışması
17:40 YHT kaza davası mahkeme başkanı: Kimse bu davayı almak istemez
17:31 Nusaybin Davası'nda 37'nci ceza: Bizi yargılayacak tek merci halktır
17:25 Sur davaları ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla başladı
17:21 Ceren Damar davasında sanık avukatına tepki
17:01 İstanbul’da iş cinayeti
16:57 AKP’den bir istifa daha
16:49 Erdoğan-Merkel görüşmesi sona erdi
16:48 Adalet Nöbeti Antalya'ya taşındı
16:40 Ceren Damar davasında sanık avukatından mahkeme heyetine tehdit
16:08 Polat: Kart iptalleriyle gazeteciler kıskaca alınıyor
15:42 İzmir’de gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
15:37 YSK'nin başkanlığına Muharrem Akkaya getirildi
15:33 Ailelerin İmralı başvurusu reddedildi
15:11 Van Bölge Hastanesi'nde korkuluk çöktü: 9 yaralı
15:07 4 gün önce tahliye olan genç gözaltına alındı
15:06 Hukuk örgütlerinden Pakistanlı meslektaşlarına dayanışma
14:18 İzmir’de gözaltına alınan 20 kişi mahkemeye sevk edildi