HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Ne paleti kardeşim, ülke yanıyor ülke

img

VAN - Kayyumlara karşı ortak mücadelenin büyütülmesi çağrısı yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Tüm Türkiye'ye sesleniyorum; neymiş kardeşim palet davası, ne paleti? Ülke yanıyor ülke. Bu yangını hep birlikte söndürme zamanıdır" dedi. 

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP milletvekilleri ve belediye eşbaşkanları ile Van'da bir araya geldi. Uzun arama noktaları sonunda Gevaş'a varan Temelli ve beraberindekiler ardından konvoyla kent merkezine geçti. 
 
'ÖCALAN'IN ÇÖZÜM İRADESİNE KARŞI YAPTIKLARINA BAKIN'
 
HDP İpekyolu ilçe binası önünde basın açıklaması yapan Temelli, her gün alanlarda demokrasinin, barışın ve hakikatin sesini yükseltmeye devam edeceklerini söyledi. Temelli, "Onlar düştü, düşecekler. Bu darbe bataklığında debelendikçe yok olmaya devam edecekler. Onlar düşsünler. Biz asla onlarla hareket etmeyeceğiz. Darbe hukukuna karşı onların karşısına dikileceğiz. Darbe hukukuna karşı demokrasiyi, bir arada yaşamayı ve toplumsal barışı savunmaya devam edeceğiz. Barış diyeni gasp ettiler, çözüm diyene tecrit uyguladılar. Tam 4,5 yıl sayın Abdullah Öcalan'a mutlak tecrit uygulayarak bu ülkede çözümün önünü kapattılar. Ülkeyi çözümsüz bıraktıkça, işte ülke böylesi bir darbe bataklığının içerisine sürüklenmeye devam etti. Oysa demokratik çözümün yolu mümkündür. Öcalan daha kısa bir süre önce; 'açın bu yolu bir haftada bu ülkeye barışı getireyim' diyerek bu denli güçlü bir iradeyi ortaya koydu. Bu iradeye karşı yapılan ise ortadadır. Bu iradeye karşı yapılan kayyum atamak, gasp etmektir" dedi. 
 
'KARAR BİR AN ÖNCE GERİ ÇEKİLMELİ'
 
Daha önce de birçok belediye eşbaşkanı, milletvekili ve partililerin tutuklandığını ve belediyelerde kayyum atandığını hatırlatan Temelli, "Gidin bakın dosyalarına bir tek delil bulamazsınız. Tüm bunlara rağmen demokratik siyaset içerisinde mücadelemizi yükselttik. 'Kayyumları Kürt illerinde süpürüp atacağız' dedik. İşte 31 Mart'ta yaptığımız tam da budur. Bunu içine sindiremeyenler birçok belediye başkanımızın mazbatasını vermeyerek, irademizi gasp etmeye başladılar. 31 Mart'ta İstanbul'a da kayyum atadılar. Biz bunun için de 'kayyumu kabul etmeyeceğiz' dedik ve İstanbul'dan kayyumu süpürüp attık. Bunu içine sindiremeyenler şimdi de Van, Diyarbakır ve Mardin'e kayyum atadılar. Bunu da kabul etmiyoruz. Bu karar biran önce geri çekilmeli, arkadaşlarımız işlerinin başına dönmelidirler. Bunu yapmadıkları sürece her gün sesimizi çıkarmaya, demokratik, meşru müdafaa hakkımızı kullanmaya devam edeceğiz" ifadesinde bulundu.  
 
'EŞBAŞKANLIK KADININ ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİDİR'
 
Eşbaşkanlık sisteminin bile suç olarak sayıldığını söyleyen Temelli, konuşmasına şöyle devam etti; "Eşbaşkanlık bir suç değil, gerçek bir demokrasi, eşit temsilyet ve kadının özgürlük mücadelesidir. Toplumun cinsiyet eşitsizliğine karşı toplumsal cinsiyet eşitliğinin savunulmasıdır. Her gün kadın cinayetleri sokakta kol geziyor. Kadınlar, siyasi, çalışma ve toplumsal yaşamdan yok sayılmaktadır. Kadınlar vardır, eşbaşkanlık kadınların mücadelesidir. Bunu içine sindiremeyenler faşisttir. Bu yüzden faşistler buna karşı çıkmamaktadır. Faşizme karşı mücadele bir kadın mücadelesidir. 
 
'İÇİŞLERİ BAKANI HEDİYE'NİN YANITINI VERSİN'
 
Kayyum atayanlar bize iftira atıp, halkın kaynaklarını çarçur ediyormuşuz. Onca yıl belediyelerde iktidar olarak kaldık ama tek bir kuruş yolsuzluk yoktur. Bunca denetim yapıldı, müfettiş geldi, Sayıştay geldi ama bir kuruş yolsuzluk bulamadı. Ama kayyum atandığı günden 31 Mart'a kadar belediyelerde yolsuzluk ve gasp vardı. Bu gaspa izin verenler bunun hesabını sormak yerine hala bizim belediyelerimize iftira ediyorlar. İçişleri Bakanı'nın Mardin Belediyesi'nden aldığı hediyelerle ilgili Ahmet Türk soru sordu. Bakan çıksın bu hediyelerin ne olduğunu açıklasın. Yok o hediyeleri almadıysa o zaman o kayyumun yolsuzluğu da kanıtlanmıştır. 31 Mart'tan şimdiye kadar belediye başkanlarımız bu halkın bir kuruşuna bile zarar vermemiştir. Hatta bizim belediyelerimiz gelir gelmez borç ödemeye başlamışlardır. Bunlar yalan söylüyorlar. Kendi hırsızlılarını, yolsuzluklarını kamufle etmek için halka yalan söylüyorlar.
 
'ÜLKE YANIYOR, NE TANK PALETİ!'
 
Ülken yangın yerine döndü ve tüm muhalefet de bu yangına karşı bir araya gelmeli. Bu kayyumcu zihniyete, bu darbeci anlayışa karşı yan yana gelmeliyiz. Ülke şuan yanıyor, ülkede şuan vicdanlar yanıyor. Kürt halkına karşı yapılan bu müdahale tüm ülkenin vicdanını yakmıştır. Sesleniyorum Türkiye'ye; neymiş kardeşim palet davası. Ne paleti? Ülke yanıyor ülke. Gelin bu yangına bir kova suyu da siz dökün. Başka yerlerde başka şeylerin peşinden koşmayın. Şimdi bu yangını hep birlikte söndürme zamanıdır. Türkiye'deki tüm demokrasi güçlerine, sol sosyalist, siyasi parti ve yapılara sesleniyorum; vicdanı olan herkes bu yangını söndürmeye kalksın. Sesinizi çıkartın ve ses verin, omuz verin. Ancak yan yana gelirsek, kayyumdan, tek adam zihniyetinden, AKP-MHP bloğundan kurtulabiliriz. 31 Mart'ta, 23 Haziran'da nasıl yaptıysak yine yapabiliriz." 
 
Temelli, son olarak her gün, her gece ses çıkarılmasını isteyerek, "Susmadık, susmayacağız. Hakkımız gasp edildi bu hakkı geri alana kadar mücadele edeceğiz" dedi. 
 
Temelli, yaptığı açıklamanın ardından parti binasına geçti. 

Diğer başlıklar

19:29 Benzin ve motorine zam
18:34 AKP’li vekilin abisi Enver Yıldız tutuklandı
18:20 Adana’da bir kadın darp edilip, üzerine yanıcı madde döküldü
18:05 Hakkari Valiliği’nden kayyum tepkisi yasağı!
18:01 Yargılanan 6 Eğitim Sen üyesi beraat etti
17:43 ‘Susamam’ parçası hakkında suç duyurusu
17:42 İntihar ettiği ileri sürülen Kaya'nın eşi ifade verdi
17:40 HDP heyeti Kulp’ta incelemelerde bulundu
17:04 Grup Yorum davası ertelendi
16:50 50 öğrenciyi istismar eden sanığa 80 yıl 10 ay hapis
16:44 Ailelerden 6'sı eyleme katılmadı
16:39 AKP’li vekilin abisi Enver Yıldız 50 kişiyle adliyeye gelerek teslim oldu
16:25 HDP'li vekil Maçin'in danışmanı gözaltına alındı
16:25 Asena Melisa Sağlam'a saldıran Ercan Kızıltaş'a ceza
16:03 Koçyiğit: Plan, HDP’yi halktan koparmak
15:50 Diyadin Belediyesi'nden alt ve üst yapı çalışmaları
15:26 CHP Eskişehir il yönetimine kayyum atandı
15:20 Afganistan'da Cumhurbaşkanı'nın mitingine saldırı
14:54 Sur Belediyesi eşbaşkanına 10 ay hapis cezası
14:23 Bir eski vekil daha AKP’den istifa etti
14:08 Hatimoğulları annelere seslendi: Gelin savaşa karşı beyaz tülbentlerimizi birleştirelim
14:02 'Mültecilik, kadın odaklı barış mücadelesi vermekle sona erebilir'
13:49 Kulp Belediyesi’ne kayyum ablukası
13:42 Karayazı Belediye Eşbaşkanı Melike Göksu tutuklandı
13:39 'Gizli' dosyada suçlama yok ama 5 isim de tutuklandı
13:28 HDP’den Kulp açıklaması: Siyasi darbenin devamıdır
12:49 AKP önünde KHK’li gözaltına alındı, asker annesi uzaklaştırıldı
12:26 HDP İstanbul’da 3 Kasım’da kongreye gidecek
12:22 Avukatlar Eren Keskin ve Oya Aslan hakkında zorla getirme kararı
12:11 AKP önünde eylem yapan annelerden 5'i gözaltına alındı
12:01 Karayazı Belediye Eşbaşkanı Melike Göksu gözaltına alındı
11:58 Nusaybin'de suç şebekesi kurdular: Fişleme, işkence, şantaj ve yağma
11:38 HDK: Dayanışma eylemliliğini yükselteceğiz
11:27 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı
11:23 Beyaz tülbentli anneler AKP önünde eylem başlattı
11:11 İntihar ettiği ileri sürülen Kaya defnedildi
11:05 Gazeteci Fatih Polat'ın duruşması ertelendi
10:38 Mehmet Öcalan: 3 aylık cezanın adı tecrittir
10:33 Bismil’de trafik kazası: 4 yaralı
10:18 Ankara’da gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
09:22 Gözyaşları içinde annesinin mezarının taşınmasını seyretti
09:21 Kurtulan: Herkes ulusal birlikten yana
09:20 Rawest: Kürtçeyi okuyup yazanların oranı sadece yüzde 18
09:19 Hasta tutuklular raporlarına rağmen tek kişilik hücreye konuldu
09:18 200 yıldır akmaya devam eden Ermeni çeşmesi
09:18 Polis Mardin’de de aileleri HDP’nin önüne gitmeleri için aradı
09:16 Taşdemir: Eşbaşkanlığa saldırı ideolojiktir
09:16 Nesrin Nas: Yeni bir hikaye yazma zamanıdır
09:11 Adana’da sokağa çıkan 18 kişiye 11 bin 520 TL ceza!
09:10 İstanbul’da bir grup genç Kürtçe okuma grubu oluşturdu