Cumartesi Anneleri yağmur dinlemedi, Ertak'ın akıbetini sordu

img

İSTANBUL - Cumartesi Anneleri, sağanak yağmura rağmen eylemlerinin 751’inci haftasında Şırnak'ta gözaltına alınarak kaybedilen Mehmet Ertak’ın akıbetini sordu. Ertak'ın 27 yıl önce kaybedildiğini belirten Cumartesi Anneleri, "Ertak’ı arama mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 751’inci haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelmek isteyen Cumartesi Anneleri, bir kez daha polis tarafından engellendi. Polisin annelere engel olması üzerine, eylem İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta gerçekleşti. Polis tarafından ablukaya alınan sokakta Cumartesi Anneleri, üzerinde kayıpların fotoğraflarının olduğu tişörtler giyerek, gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarıyla karanfil taşıdı. Eyleme, Hakların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Hüda Kaya ile Musa Piroğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Sezgin Tanrıkulu’da destek verdi.
 
Bu hafta Şırnak'a bağlı Rezuk mezrasında 20 Ağustos 1992’de gözaltına alınarak kaybedilen 32 yaşındaki 4 çocuk babası Mehmet Ertak’ın akıbeti soruldu. 
 
HANİFE YILDIZ’DAN POLİSLERE TEPKİ
 
Açıklama yapılmadan önce gözaltına alınıp kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, sokağı ablukaya alan polislere tepki gösterdi. Yıldız, “Yeter bizlere bunu yaptığınız. Bizi bu sokağa sıkıştırdınız ama burada bile yerimizi daraltmak için çabalıyorsunuz. Arka tarafa geçin” dedi. 
 
Yoğun yağmur altında gerçekleşen bu haftaki açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon Üyesi Sebra Arcan yaptı.
 
ERTAK’IN AKIBETİ SORULDU
 
32 yaşındaki 4 çocuk babası Mehmet Ertak’ın Şırnak’a bağlı Rezuk mezrasında yaşadığını hatırlatan Arcan, “Bölgedeki bir kömür ocağında işçi olarak çalışan Ertak, daha önce 2 kez gözaltına alınarak ağır işkenceler gördükten sonra serbest bırakılmıştı. 20 Ağustos 1992 tarihinde, aynı iş yerinde çalıştıkları 3 akrabası ile birlikte işten eve dönmek üzere yola çıktı. Bindikleri araç kontrol noktasında resmi giyimli polislerce durduruldu. Kimlik kontrolü sonrasında Mehmet Ertak gözaltına alınarak Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü” ifadelerini kullandı.
 
BAŞVURULAR SONUÇSUZ KALDI
 
Ertak’ın 3 akrabası ile birlikte gözaltına alındığını, 6 kişinin ise Ertak’ın gözaltında işkence gördüğüne tanıklık ettiğini vurgulayan Arcan, “Baba İsmail Ertak savcılığa başvurdu. Tanıklar gördüklerini savcıya anlattı. Olay soru önergeleriyle Meclise taşındı. Ancak ailenin yaptığı tüm başvurular sonuçsuz kaldı. Mehmet Ertak’ın gözaltına alındığı inkâr edildi. Şırnak Emniyet Müdürlüğü emrinde sorgu elemanı olarak çalışan Jitem personeli Murat İpek, 1997 yılında yaptığı itiraflarında; ‘Mehmet Ertak’ı Şırnak Emniyet Müdürü Necati Altuntaş ve Terörle Mücadele Şubesi Müdürü Mehmet Kaplan’ın emriyle öldürüp gömdük’ dedi. Yaptıkları tüm infazların dönemin ‘OHAL Valisi Ünal Erkan’ın bilgisi dahilinde gerçekleştiğini’ söyledi” diye konuştu.
 
AİHM: ERTAK İŞKENCE SONUCU ÖLDÜ
 
İç hukukta kapatılan dosyanın AHİM’e taşınmasını engellemek için ailenin avukatı Tahir Elçi’nin gözaltına alındığını hatırlatan Arcan, tehditlere rağmen davanın AİHM’e taşındığını belirtti. Arcan, “AİHM, ‘Ulusal düzeyde gerçekleştirilen soruşturma bağımsız yürütülmemiş, etraflı bir soruşturma yapılmamış ve başvurucunun müdahil olmasına izin verilmemiştir’ tespitinde bulundu. Mevcut delillerin Mehmet Ertak’ın gözaltına alınıp işkence sonucu ölmüş olduğuna hiçbir şüpheye yer bırakmayacak kadar yeterli olduğu sonucuna vardı.  Türkiye’yi yaşam hakkını ihlalden oy birliği ile mahkûm etti” diye belirtti.
 
“Toplumsal hafızamızda yer etsin diye bir kez daha açıklıyoruz” diyen Arcan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Mehmet Ertak’ın kaybedilmesinden; dönemin, Şırnak Emniyet Müdürü Necati Altuntaş, Terörle Mücadele Şube Müdürü Mehmet Kaplan, Şırnak Tugay Komutanı Mete Sayar, OHAL Valisi Ünal Erkan sorumludur.”
 
‘MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’
 
Ertak’ın gözaltında kaybedilişinin 27’nci yılında bu inkar ve cezasızlığın son bulması ve Ertak’ı arama mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini altını çizen Arcan, “Kaç yıl geçerse geçsin Mehmet Ertak’ın kaybedilmesinden sorumlu olanların yargılanmalarını ve cezalandırılmalarını talep etmekten vazgeçmeyeceğiz. Kayıplarımızdan ve kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz. Suskunluğun olduğu yerde utanç vardır, susmayacağız!” diye konuştu.
 
‘HAKİKAT BİRGÜN SİZE GERİ DÖNER’
 
Daha sonra söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, “Ertak’ın avukatı rahmetli Tahir Elçi AİHM’e başvuru yaptı. AİHM tarafından dosya Ankara Adliyesi’nde kütüphane duruşma salonuna dönüştürülmüştü. Elçi gözaltına alınabilirim diye çok önemli bir belgeyi bürosunun demir kapısının pervazına saklamıştı. Nasıl diyeceksiniz? Kare bir biçimde demirin boşluğuna Mehmet Ertak’ın dosyasında gözaltına alındığına dair tutanağın bir örneğini oraya saklamış. Ama bu dosyadaki bu belgenin bir örneği ise daha sonra savcılık dosyasından çıkartılmış. Ama bir vesileyle Tahir Elçi bu dosyaya bakarken o belgeyi görmüş. Onun örneğini alıyor ve saklıyor. Gözaltına alındı, tutuklandı ve ağır işkence gördü. Mehmet Ertak dosyasında Tahir Elçi tanıklığa gelen ve tutanakta imzası olan yüzbaşıya ‘Bu belge sana ait mi diye?’ soruyor. Yüzbaşı, ‘Hayır olamaz bu belge nereden çıktı? Biz bunu çıkartmıştık’ diyor. Ve oradaki görevli duruşma salonundan görevlilerin yardımıyla çıkartılıyor. O yüzden hakikati saklamayın, bir gün hakikat size geri döner. Bir kez daha hem Mehmet Ertak’ı anıyoruz, hem de Tahir Elçi’yi anıyoruz” diye konuştu.
 
TANRIKULU POLİSLERE SESLENDİ
 
Tanrıkulu konuşmasından sonra yoğun yağmurdan dolayı sokağın kenarında bulunan dükkanların saçaklarına ıslanmamak için sığınan polislere de seslenerek, “Yağmura ve kara rağmen biz hak arayanlar hep burada olduk. Ama siz bir yağmurda hemen saklandınız. Bu da size kapak olsun” dedi.

Diğer başlıklar

19:49 Gözaltına alınan beyaz tülbentli anneler serbest bırakıldı
19:40 Hozan Canê’ye ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten ceza
19:29 Benzin ve motorine zam
18:34 AKP’li vekilin abisi Enver Yıldız tutuklandı
18:20 Adana’da bir kadın darp edilip, üzerine yanıcı madde döküldü
18:05 Hakkari Valiliği’nden kayyum tepkisi yasağı!
18:01 Yargılanan 6 Eğitim Sen üyesi beraat etti
17:43 ‘Susamam’ parçası hakkında suç duyurusu
17:42 İntihar ettiği ileri sürülen Kaya'nın eşi ifade verdi
17:40 HDP heyeti Kulp’ta incelemelerde bulundu
17:04 Grup Yorum davası ertelendi
16:50 50 öğrenciyi istismar eden sanığa 80 yıl 10 ay hapis
16:44 Ailelerden 6'sı eyleme katılmadı
16:39 AKP’li vekilin abisi Enver Yıldız 50 kişiyle adliyeye gelerek teslim oldu
16:25 HDP'li vekil Maçin'in danışmanı gözaltına alındı
16:25 Asena Melisa Sağlam'a saldıran Ercan Kızıltaş'a ceza
16:03 Koçyiğit: Plan, HDP’yi halktan koparmak
15:50 Diyadin Belediyesi'nden alt ve üst yapı çalışmaları
15:26 CHP Eskişehir il yönetimine kayyum atandı
15:20 Afganistan'da Cumhurbaşkanı'nın mitingine saldırı
14:54 Sur Belediyesi eşbaşkanına 10 ay hapis cezası
14:23 Bir eski vekil daha AKP’den istifa etti
14:08 Hatimoğulları annelere seslendi: Gelin savaşa karşı beyaz tülbentlerimizi birleştirelim
14:02 'Mültecilik, kadın odaklı barış mücadelesi vermekle sona erebilir'
13:49 Kulp Belediyesi’ne kayyum ablukası
13:42 Karayazı Belediye Eşbaşkanı Melike Göksu tutuklandı
13:39 'Gizli' dosyada suçlama yok ama 5 isim de tutuklandı
13:28 HDP’den Kulp açıklaması: Siyasi darbenin devamıdır
12:49 AKP önünde KHK’li gözaltına alındı, asker annesi uzaklaştırıldı
12:26 HDP İstanbul’da 3 Kasım’da kongreye gidecek
12:22 Avukatlar Eren Keskin ve Oya Aslan hakkında zorla getirme kararı
12:11 AKP önünde eylem yapan annelerden 5'i gözaltına alındı
12:01 Karayazı Belediye Eşbaşkanı Melike Göksu gözaltına alındı
11:58 Nusaybin'de suç şebekesi kurdular: Fişleme, işkence, şantaj ve yağma
11:38 HDK: Dayanışma eylemliliğini yükselteceğiz
11:27 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı
11:23 Beyaz tülbentli anneler AKP önünde eylem başlattı
11:11 İntihar ettiği ileri sürülen Kaya defnedildi
11:05 Gazeteci Fatih Polat'ın duruşması ertelendi
10:38 Mehmet Öcalan: 3 aylık cezanın adı tecrittir
10:33 Bismil’de trafik kazası: 4 yaralı
10:18 Ankara’da gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
09:22 Gözyaşları içinde annesinin mezarının taşınmasını seyretti
09:21 Kurtulan: Herkes ulusal birlikten yana
09:20 Rawest: Kürtçeyi okuyup yazanların oranı sadece yüzde 18
09:19 Hasta tutuklular raporlarına rağmen tek kişilik hücreye konuldu
09:18 200 yıldır akmaya devam eden Ermeni çeşmesi
09:18 Polis Mardin’de de aileleri HDP’nin önüne gitmeleri için aradı
09:16 Taşdemir: Eşbaşkanlığa saldırı ideolojiktir
09:16 Nesrin Nas: Yeni bir hikaye yazma zamanıdır