Kılıçdaroğlu: Adalet reformunu getirin Meclis’ten geçirelim

img

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ülkede temel bir adalet sorununun olduğunu belirterek, “Adalet reformunu getirin Meclisten geçirelim” dedi.

 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Nevşehir’de partisinin il başkanları toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu konuşmasında, Ekim ayında Meclis’e getirilmesi planlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi’ne değinerek, “Adalet reformunu getirin Meclis’ten geçirelim” dedi. 
 
Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Adaletin olmadığı yerde zaten demokrasi olmaz. Demokrasinin olmadığı yerde adalet de olmaz. Bu ülkenin hapishanelerinde suçsuz insanlar yatıyorsa, bunların suçsuz olduklarına dair Cumhuriyet Başsavcılarının da kararları varsa ve bu kararlara rağmen bu gazeteciler hala hapisteyse bu ülkede temel bir adalet sorunu var demektir. Masum insanlar hapiste, beyler eğleniyorlar. Masum insanların hapishanede ne işi var! Yargıtay Başkanı söylüyor: ‘Adalete olan güven yüzde 38'lere düştü’. Peki, güvenmemenin kaynağı nedir? İktidar olanların adaleti baskı altına almalarıdır. Eğer hakim karar verirken ‘Bir yukarıya bakayım’ derse bu ülkede adalet bitmiştir. Bedeli ne olursa olsun adaleti sağlamak hepimizin görevi.”
 
‘DÜNYA DALGA GEÇİYOR’
 
Kılıçdaroğlu, yargının çöktüğünü gösteren en büyük kararın Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) olduğunu belirterek, “Bütün dünya var olan sistemle dalga geçiyor. Nasıl bir yargıçtır, nasıl bir anlayıştır, nasıl bir hukuk fakültesidir. Kendi görüşünü makamı için satan bir kişiye yargıç denmez. Özgür iradesiyle karar alacak. Halkın iradenizi atıyor, vicdanınızı bir köşeye koyuyor, okuduğunuz bütün kitapları bir kenara atıyorsunuz bir kişinin dediklerini yapıyorsunuz. Sonra halktan şamar yiyorsunuz. Toplumun vicdanını kanattılar, ahlak kavramını yozlaştırdılar. İl başkanları olarak hepinizin bu konuda ciddi bir sorumluluğu var” dedi.
 
OSMANLI’NIN SON DÖNEM TRAJEDİSİ
 
Kılıçdaroğlu, devamla şunları söyledi: “Türkiye’nin hiçbir sorununu çözmemiştir; var olan sorunlara yenisini eklemiştir. İşsizlik. Devasa bir sorun olarak karşımızda işsizlik duruyor. 17 yıl yöneteceksiniz, dünyanın parasını harcayacak, ne varsa satıp savunacaksınız ve Türkiye’nin hiçbir sorununu çözemeyeceksiniz. Bu gerçekleri AK Partili vatandaşlarımıza anlatmak zorundasınız. Çözümü de anlatacağız. Nasıl çözüleceğini anlatacağız. Hiçbir endişeniz olmasın, yurt içinde yurt dışında, Türkiye’nin CHP’nin bakış açısından çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. CHP Türkiye'nin bütün sorunlarını çözebilir. Bu güveni vereceğiz. Elin oğlu çözüyor da biz mi çözemeyeceğiz. Hayır efendim hem dünyayı biliyoruz, hem Türkiye'nin bütün gerçeklerini, tarihini biliyoruz. Osmanlı’nın son dönemlerinde yaşanan trajedi 21. yüzyılda yeniden yaşanıyor.
 
HERKES DERTLİ
 
Herkes dertli. Hiç meraklanma kardeşim, seçimler gelecek. İstanbul’da ne yaptıysak aynısını Türkiye’de yapacağız diyeceksiniz. Vatandaşa umutsuzluk değil, umutlu, güzel bir dünya vadedeceğiz. Yapmadılarsa biz yapacağız diyeceğiz. 5 yılda Türkiye’de Ortadoğu’daki bataklıktan alnının akıyla nasıl çıkar göreceğiz diyeceğiz. Konuyu bilen değil, bana koşulsuz sadık olan kişiyi işin başına getiriyorlar. Sorunu çözeni değil kendilerine hizmet edeni istiyorlar.
 
BATSIN SİZİN SENDİKACILIĞINIZ
 
Türk-İş Genel Başkanı’nın yaptığı sözleşmeye değinmek isterim. Sendikacılık işçinin hakkını aramaktır. Güç karşısında işçinin hakkının teslim edilmesidir. İşçinin alın terini saraya pazarlarsa ona sendikacı denmez. Üstelik görüşmeyi kapalı kapılar ardından sarayda yapmışsa kendisini teslim etmiş oraya. Ne vadettiler bilmiyorum. İşçinin alın teri kadar değerli bir şey yok. İşçilere yüzde 8, sonra 4 vereyim diyor. Beyefendi bizim iki üç maaşımız yok. Sen Saray’da oturuyorsun kira vermiyorsun, hiçbir masrafın yok. Her şey bedava, aylığına yüzde 20 zam yaptın, işçi bunların tamamını ödüyor sen ona yüzde 8 zam veriyorsun. Bu nasıl hak aramadır. Sendikanın genel başkanı işçinin alın terini pazarlıyor. Batsın sizin sendikacılığınız. Sarı sendikacılık bu ülkenin başına gelen en felaket şeydir.
 
MÜSLÜMAN’I MÜSLÜMAN’A KIRDIRDIN
 
Kendisi ne diyordu,  ‘Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanıyım’ diyordu. Soruyorum seni Ortadoğu bataklığına hangi egemen güç soktu? Bunu bilmek zorundayız.  Teröristler Türkiye üzerinden oraya gitti. Amerika silahlarını Türkiye üzerinden götürdü. Müslümanı Müslümana kırdırdın. Senin günahın çok kardeşim. Hala insanlar ölüyorlar. 2013’te Türkiye’de Suriye konferansını toplayın, Suriye sorunun çözümü ile ilgili oturup Türkiye bir koçbaşlığı yapsın dedim,  ‘Yok sen anlarsın’ dedi. Ama egemen güçler söyleyince koşa kaşa gidiyorsun. Niye sen yapmıyorsun?  Hani dünya lideriydin, ne oldu? O kadar çok havalanmışlar ki ‘24 saatte gireriz Emevi Camiinde namaz kılarız’ diyorlardı. Sonra ne oldu, Süleyman Şah türbesine saldırdılar. Tarihte ilk kez kendi toprağından kaçan bir iktidar oldu, bu ibretliktir.
 
SURİYELİLERE DEĞİL GETİRENE KIZACAKSINIZ
 
3 buçuk milyon Suriyeli burada. AK Partili ve ülkücü arkadaşlarıma söylüyorum. Bundan rahatsızsınız ama kabahat Suriyelilerde değil ki. Suriyelileri buraya getiren adama kızacaksınız. Bu dış politikayı izleyen siyasi iktidara kızacaksınız. Simdi İdlib belası çıkacak karşımıza. Orada da Suriyeliler var. İdlib düşerse onlarda Türkiye’ye gelecek. Bu gerçeği dillendirmeyecek misiniz? Senin ne işin var Suriye’de. Sorunu çöz diyoruz. ‘Suriye’nin toprak bütünlüğü’ diyorsun nerede arıyorsun Suriye’nin toprak bütünlüğünü? Rusya’da, Amerika’da.  Dış politikada kan davası olmaz. Ülkelerin çıkarları üzerinedir.  Bugün kavga ettiklerinizle yarın el tokalaşırsınız.  Bugün tokalaştıklarınızla yarın kavga edersiniz.”

Diğer başlıklar

19:40 Hozan Canê’ye ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten ceza
19:29 Benzin ve motorine zam
18:34 AKP’li vekilin abisi Enver Yıldız tutuklandı
18:20 Adana’da bir kadın darp edilip, üzerine yanıcı madde döküldü
18:05 Hakkari Valiliği’nden kayyum tepkisi yasağı!
18:01 Yargılanan 6 Eğitim Sen üyesi beraat etti
17:43 ‘Susamam’ parçası hakkında suç duyurusu
17:42 İntihar ettiği ileri sürülen Kaya'nın eşi ifade verdi
17:40 HDP heyeti Kulp’ta incelemelerde bulundu
17:04 Grup Yorum davası ertelendi
16:50 50 öğrenciyi istismar eden sanığa 80 yıl 10 ay hapis
16:44 Ailelerden 6'sı eyleme katılmadı
16:39 AKP’li vekilin abisi Enver Yıldız 50 kişiyle adliyeye gelerek teslim oldu
16:25 HDP'li vekil Maçin'in danışmanı gözaltına alındı
16:25 Asena Melisa Sağlam'a saldıran Ercan Kızıltaş'a ceza
16:03 Koçyiğit: Plan, HDP’yi halktan koparmak
15:50 Diyadin Belediyesi'nden alt ve üst yapı çalışmaları
15:26 CHP Eskişehir il yönetimine kayyum atandı
15:20 Afganistan'da Cumhurbaşkanı'nın mitingine saldırı
14:54 Sur Belediyesi eşbaşkanına 10 ay hapis cezası
14:23 Bir eski vekil daha AKP’den istifa etti
14:08 Hatimoğulları annelere seslendi: Gelin savaşa karşı beyaz tülbentlerimizi birleştirelim
14:02 'Mültecilik, kadın odaklı barış mücadelesi vermekle sona erebilir'
13:49 Kulp Belediyesi’ne kayyum ablukası
13:42 Karayazı Belediye Eşbaşkanı Melike Göksu tutuklandı
13:39 'Gizli' dosyada suçlama yok ama 5 isim de tutuklandı
13:28 HDP’den Kulp açıklaması: Siyasi darbenin devamıdır
12:49 AKP önünde KHK’li gözaltına alındı, asker annesi uzaklaştırıldı
12:26 HDP İstanbul’da 3 Kasım’da kongreye gidecek
12:22 Avukatlar Eren Keskin ve Oya Aslan hakkında zorla getirme kararı
12:11 AKP önünde eylem yapan annelerden 5'i gözaltına alındı
12:01 Karayazı Belediye Eşbaşkanı Melike Göksu gözaltına alındı
11:58 Nusaybin'de suç şebekesi kurdular: Fişleme, işkence, şantaj ve yağma
11:38 HDK: Dayanışma eylemliliğini yükselteceğiz
11:27 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı
11:23 Beyaz tülbentli anneler AKP önünde eylem başlattı
11:11 İntihar ettiği ileri sürülen Kaya defnedildi
11:05 Gazeteci Fatih Polat'ın duruşması ertelendi
10:38 Mehmet Öcalan: 3 aylık cezanın adı tecrittir
10:33 Bismil’de trafik kazası: 4 yaralı
10:18 Ankara’da gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
09:22 Gözyaşları içinde annesinin mezarının taşınmasını seyretti
09:21 Kurtulan: Herkes ulusal birlikten yana
09:20 Rawest: Kürtçeyi okuyup yazanların oranı sadece yüzde 18
09:19 Hasta tutuklular raporlarına rağmen tek kişilik hücreye konuldu
09:18 200 yıldır akmaya devam eden Ermeni çeşmesi
09:18 Polis Mardin’de de aileleri HDP’nin önüne gitmeleri için aradı
09:16 Taşdemir: Eşbaşkanlığa saldırı ideolojiktir
09:16 Nesrin Nas: Yeni bir hikaye yazma zamanıdır
09:11 Adana’da sokağa çıkan 18 kişiye 11 bin 520 TL ceza!