Çorlu davası avukatları: Meclis Araştırma Komisyonu kurulsun

img
İSTANBUL - Çorlu tren faciasında yaşamını yitirenlerin aileleri ve avukatları, görülen ilk dava duruşması öncesi ve sonrasında yaşananlara ilişkin düzenledikleri basın toplantısında Meclis Araştırma Komisyonu kurularak katliamın aydınlatılmasını ve sorumluların yargılanmasını istedi.
 
Çorlu tren faciasında yaşamını yitirenlerin aileleri ve avukatları, 4 Temmuz Perşembe günü Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşma öncesi darp edilmeleri ile başlayıp, basına “Mahkemeye gelen aileler olay çıkardı” iddialarıyla yansıyan sürece ilişkin Beyoğlu’nda bulunan İstanbul Barosu Kültür Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.
 
Toplantıda, faciada yaşamını yitirenlerden bazılarını aileleri ve İstanbul Barosu'na mensup avukatlar yer aldı.
 
‘BU KAZA KATLİAM OLARAK TANIMLANABİLİR’
 
Avukatlarından Mürsel Ünder, yaptığı açıklamada katliamın üzerinden 1 yıl geçtikten sonra yapılan yargılamanın ilk duruşmasının henüz başlamadan bittiğini ve mahkeme heyetinin dosyadan çekilme kararı verdiğini belirtti. Ünder, “Çorlu’nun Sarılar Köyü yakınlarında 8 Temmuz 2018 tarihinde yaşanan tren katliamında biri 6 aylık bebek olmak üzere 7’si çocuk 25 yurttaşımız yaşamını yitirmiş, en az 328 yurttaşımız ise yaralanmıştı. Bilinen ve alınmayan önlemler nedeniyle göz göre göre yaşanan bu kaza ancak katliam olarak tanımlanabilir” dedi. 
 
‘AİLELER TACİZ EDİLDİ’
 
Yaşanan olaylar neticesinde Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Kamu malına zarar verildiği” iddiasıyla bazı avukat ve ailelere soruşturma açıldığını hatırlatan Ünder, duruşma öncesinde yaşananları şöyle dile getirdi: 
“Duruşma günü sabah erken saatlerde yakınlarını yitiren aileler, yaralılar ve yakınları ile duruşma için hazır olan baro başkanları, milletvekilleri ve ailelerin avukatları Orion AVM önünde toplanarak Adliyeye bir yürüyüş yapmak ve kayıplarını anmak istemişler, ancak yürüyüş sırasında kolluk kuvvetleri tarafından sık sık yürüyüşe müdahale edilmiş, aileler kaldırımlara itilmek suretiyle sürekli taciz edilmişlerdir.
 
Adliye bahçesi girişinde ise kimlik kontrolü dayatması yapılmış, sonrasında katılımcılar herkesin geçtiği ana kapıdan değil, girişi dar bir başsavcılık giriş kapısından adliyeye tek tek X-ray cihazından geçirilmiş, akabinde üzerleri elle aranarak içeri alınmışlardır.”
 
POLİS, AİLELERDEN BİRİNE KAFA ATTI
 
Aileler, baro başkanları, milletvekilleri ve avukatların duruşmanın yapılacağı dava salonunun avlusuna dahi alınmadan klimaların kapatıldığı dar bir koridorda yaklaşık 1 saat bekletildiğini söyleyen Ünder, “Burada da kimlik kontrolü dayatması yapılmış o sırada kimlik ibraz etmeyen sivil bir şahıs tarafından tüm katılımcılar kamera kaydına alınmış, kimlik sorulması ve çekim yapmaması konusunda uyarılması sonrasında ailelerden bir yurttaşa ‘kafa atmak’ suretiyle saldırıda bulunmuştur. Bu sivil şahısın olay yerinde hazır olan kolluk kuvvetleriyle diyaloğu onlarla birlikte olay yerinden ayrılması sebebiyle kendisinin kolluk görevlisi olması kuvvetle muhtemeldir” dedi.
 
‘350 MÜŞTEKİLİ DOSYAYA 135 KİŞİLİK SALON VERİLDİ’
 
Av. Ünder, haftalar öncesinden uygun duruşma salonu tahsis edilmesi konusunda yaptıkları girişimlere de yine olumlu bir dönüş olmadığını paylaştı.  Ünder, “Sadece müşteki sayısının bile 350 kişi olduğu dosyada 135 kişilik ısrar edildi. Bu hukuk dışı bekletilmenin sonrasında katılımcılar önce duruşma salonu avlusuna alındı. Bir kısım katılımcı salona alındıktan sonra, ‘salon doldu’ gerekçesiyle duruşma salonunun kapıları kapatılarak kilitlenmiştir. İçeride bulunanların çıkışına dışarıda kalanlarında salona girişine izin verilmemiştir. Adil yargılamayı etkileme suçu işlenmiş, mağdur ailelerin adalete erişim hakkı ellerinden alınmıştır” diye konuştu.
 
POLİSTEN AİLELERE: ŞOV YAPMA
 
Olaylar sırasında ve sonrasında polisin, yakınlarını kaybeden ailelere ‘şov yapma’ gibi söylemlerde bulunduğunu belirten Ünder, “Görevliler duruşma salonuna silahlarıyla girmiş, aileleri salonun içinde dahi taciz etmekten geri durmamışlardır. Her düzeydeki resmi görevlinin engelleme, darp ve saldırılarına karşı duruşmanın başlaması için azami çaba harcayan aileler ve avukatlar olmuştur” ifadelerini kullandı.
 
’KATLİAMI KABUL ETMİYORUZ’
 
Tren yolunun üst ve alt yapısının teknolojik gereklere göre yapılmamasını ve uyarılara rağmen önlem alınmamasını, 25 canın açık bir katliama kurban gitmesini kabul etmediklerini kaydeden Ünder, “Yürütülmeyen soruşturmayı taraflı bilirkişi heyetince hazırlanan raporu sorumluların aklanmasını takipsizlik kararında dahi isimlerin gizlenmesini kabul etmiyoruz. Sorumlusu kamu görevlileri, bakan ve üst düzey bürokratlar olan bir cinayetin üstünün kapatılması için valilik bazı partiler bir kısım milletvekilleri hakim savcı bilirkişi ve onların sesi haber ajanslarınca gösterilen bu organize refleksi yaratılmaya çalışılan karartma manipülasyonu anlıyoruz ancak, izin vermeyeceğimizi belirtiyor, kabul etmiyoruz” dedi.
 
‘MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI’
 
Ünder son olarak, “Takipsizlik kararı yönünden Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan başvuruda hukukun önü açılmalıdır" diyerek, Meclis Araştırma Komisyonunun kurularak katliamın aydınlatılmasını ve sorumluların yargılanmasını istedi. Ünder, "Devam eden yargılanmada tüm tarafların katılımlarına uygun bir duruşma salonu tahsis edilmeli, sorumluların tamamının tespitinin sağlanacağı bir şekilde etkili bir kovuşturma yürütülmelidir” dedi.
 
 

Diğer başlıklar

19:29 Benzin ve motorine zam
18:34 AKP’li vekilin abisi Enver Yıldız tutuklandı
18:20 Adana’da bir kadın darp edilip, üzerine yanıcı madde döküldü
18:05 Hakkari Valiliği’nden kayyum tepkisi yasağı!
18:01 Yargılanan 6 Eğitim Sen üyesi beraat etti
17:43 ‘Susamam’ parçası hakkında suç duyurusu
17:42 İntihar ettiği ileri sürülen Kaya'nın eşi ifade verdi
17:40 HDP heyeti Kulp’ta incelemelerde bulundu
17:04 Grup Yorum davası ertelendi
16:50 50 öğrenciyi istismar eden sanığa 80 yıl 10 ay hapis
16:44 Ailelerden 6'sı eyleme katılmadı
16:39 AKP’li vekilin abisi Enver Yıldız 50 kişiyle adliyeye gelerek teslim oldu
16:25 HDP'li vekil Maçin'in danışmanı gözaltına alındı
16:25 Asena Melisa Sağlam'a saldıran Ercan Kızıltaş'a ceza
16:03 Koçyiğit: Plan, HDP’yi halktan koparmak
15:50 Diyadin Belediyesi'nden alt ve üst yapı çalışmaları
15:26 CHP Eskişehir il yönetimine kayyum atandı
15:20 Afganistan'da Cumhurbaşkanı'nın mitingine saldırı
14:54 Sur Belediyesi eşbaşkanına 10 ay hapis cezası
14:23 Bir eski vekil daha AKP’den istifa etti
14:08 Hatimoğulları annelere seslendi: Gelin savaşa karşı beyaz tülbentlerimizi birleştirelim
14:02 'Mültecilik, kadın odaklı barış mücadelesi vermekle sona erebilir'
13:49 Kulp Belediyesi’ne kayyum ablukası
13:42 Karayazı Belediye Eşbaşkanı Melike Göksu tutuklandı
13:39 'Gizli' dosyada suçlama yok ama 5 isim de tutuklandı
13:28 HDP’den Kulp açıklaması: Siyasi darbenin devamıdır
12:49 AKP önünde KHK’li gözaltına alındı, asker annesi uzaklaştırıldı
12:26 HDP İstanbul’da 3 Kasım’da kongreye gidecek
12:22 Avukatlar Eren Keskin ve Oya Aslan hakkında zorla getirme kararı
12:11 AKP önünde eylem yapan annelerden 5'i gözaltına alındı
12:01 Karayazı Belediye Eşbaşkanı Melike Göksu gözaltına alındı
11:58 Nusaybin'de suç şebekesi kurdular: Fişleme, işkence, şantaj ve yağma
11:38 HDK: Dayanışma eylemliliğini yükselteceğiz
11:27 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı
11:23 Beyaz tülbentli anneler AKP önünde eylem başlattı
11:11 İntihar ettiği ileri sürülen Kaya defnedildi
11:05 Gazeteci Fatih Polat'ın duruşması ertelendi
10:38 Mehmet Öcalan: 3 aylık cezanın adı tecrittir
10:33 Bismil’de trafik kazası: 4 yaralı
10:18 Ankara’da gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
09:22 Gözyaşları içinde annesinin mezarının taşınmasını seyretti
09:21 Kurtulan: Herkes ulusal birlikten yana
09:20 Rawest: Kürtçeyi okuyup yazanların oranı sadece yüzde 18
09:19 Hasta tutuklular raporlarına rağmen tek kişilik hücreye konuldu
09:18 200 yıldır akmaya devam eden Ermeni çeşmesi
09:18 Polis Mardin’de de aileleri HDP’nin önüne gitmeleri için aradı
09:16 Taşdemir: Eşbaşkanlığa saldırı ideolojiktir
09:16 Nesrin Nas: Yeni bir hikaye yazma zamanıdır
09:11 Adana’da sokağa çıkan 18 kişiye 11 bin 520 TL ceza!
09:10 İstanbul’da bir grup genç Kürtçe okuma grubu oluşturdu