HDP Sözcüsü Kubilay: Hüseyin Aykol Özgür Basın’ın yüz akıdır

img

ANKARA - Gündeme dair açıklamalarda bulunan HDP Sözcüsü Günay Kubilay, partili eski milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ı kaybetmenin üzüntüsü içerisinde olduklarını ifade etti. Özgür Basın’ın "yüz akı" dediği Gazeteci-yazar Hüseyin Aykol’un tutuklanması nedeniyle Hükümete tepki gösteren Kubilay, "Türkiye şu ya da bu nedenle gazetecileri tutuklama utancıyla yüzleşmeli ve bu utançtan kurtulacak adımları hızla atmalı" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Günay Kubilay, parti Genel Merkezi’nde gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.
 
Kubilay, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren HDP’nin Mersin eski milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ı kaybetmenin üzüntüsü içerisinde olduklarını belirterek sözlerine başladı. Kubilay, vefatının büyük bir kayıp olduğunu dile getirdiği Fırat’ın, Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yolla çözümü için mücadele ettiğini ifade etti. 
 
Kubilay, “AKP iktidarı, gücünün zirvesindeyken ve Dengir Fırat bu iktidarın önemli kademelerindeyken, yapılan yanlışlara, güç zehirlenmesine, topluma ve halka tepeden bakmaya, kibire göz yummadı, yanlışları eleştirdi ve bu yanlışlara ortak olmamak için mevki, makam, statüyü terk ederek halkın içine dönmeyi, onların mücadelesinin bir parçası olmayı bildi” dedi.
 
SREBNİTSA KATLİAMI
 
Srebrenitsa Katliamı’nda yaşamını yitirenleri de ana Kubilay, şunları söyledi: “Kurbanları anıyoruz, acılarını yüreklerimizin derinlerinde hissediyoruz. Bu soykırımı Avrupa tarihinde kara bir leke olarak anıyoruz. Aliye İzetbegoviç'in söylediği şu söz, dünyanın her yerinde yaşayan insanların kulağına küpe olacak niteliktedir: ‘Biz ölüyoruz ama onlar kazanıyorlar’. Evet, barışın kaybedeni yoktur ama savaşın kaybedeni herkestir.” 
 
‘HDP GENÇLİĞİ KRİMİNALİZE EDİLİYOR’
 
Sözlerinin devamında partilerinin Gençlik Meclisi üyelerine dönük artan baskı ve tutuklamaların üzerinde duran Kubilay, “HDP gençliği sürekli kriminalize edilerek çalışmaları engelleniyor. Daha bir kaç gün önce HDP Gençlik Meclisi üyesi arkadaşlarımız kolluk kuvvetleri tarafından ajanlığa zorlanmış, tehdit edilmiştir. Gençliğe yönelik bu kirli politikaları, saldırıları ve baskıları sert bir dil ile kınıyoruz. İktidarı gençliğe yönelik baskılardan vazgeçmeye çağırıyoruz. HDP Gençlik Meclisi, gençliğin demokratik ve yasal bir örgütlenmesidir. HDP’nin yasada yerini alan gençlik çalışmalarından biridir. Tümüyle yasal, demokratik ve meşrudur. Ancak iktidar bilimsel düşünen, soran ve sorgulayan geleceğinin karartılmasına izin vermeyen, inkara, asimilasyona boyun eğmeyen gençlik istemedikleri için bu kirli politikalara ve faşizan uygulamalara başvuruyorlar” dedi.
 
‘HDP BELEDİYELERİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN’
 
Baskıların yoğunlaştığı diğer bir alanın ise, HDP belediyeleri olduğunu belirten Kubilay, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Geçen günlerde Diyadin Belediyesi’ne polis baskını olmuş ve belediye başkanımızın tartaklanması basına yansımıştır. Karayazı’da da Belediye Eş Başkanı Burhanettin Şahin ve 10 üyemiz hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındı. Neden gözaltına alındıklarını biz de, avukatlar da hala bilmiyoruz. Buradan siyasi iktidara bir kez daha çağrı yapıyoruz HDP'li belediyelerden elinizi çekin. Bu baskılardan, bu şantaj tehdit politikalardan vazgeçin. Belediye ile hak arasında örmek istediğiniz tecrit duvarlarına o bölgenin halkı asla izin vermeyecektir. 
 
HÜSEYİN AYKOL ÖZGÜR BASININ YÜZ AKIDIR
 
Bir diğer üzücü haber de Gazeteci Hüseyin Aykol'un dün tutuklanarak cezaevine girmesidir.  Aykol, aktif olarak 1970’lerden beri Özgür Basın geleneği içinde gazetecilik yapıyor. Özgür Basın’ın yüz akıdır. SETA iktidar adına gazetecileri fişlerken, 68 yaşındaki bir gazeteci tutuklanarak bu konuda bir mesaj veriyor. Türkiye şu ya da bu nedenle gazetecileri tutuklama utancıyla yüzleşmeli ve bu utançtan kurtulacak adımları hızla atmalı, gerekli yasal düzenlemeleri yapmalıdır.  
 
SURİYELİ KADINLARA YÖNELİK CİNSEL SALDIRI İNANILMAZ BOYUTLARDA
 
Hepimiz  ülkelerindeki savaştan ve şiddetten kaçan, doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalan başta Suriyeliler olmak üzere milyonlarca insanın yaşadıkları dramı izliyoruz. Savaştan ve şiddetten kaçarak hayata bir yerinden tutunmak zorunda kaldıkları ülkelerde ırkçı saldırılara, istismarlara ve kötü muameleye maruz kalıyorlar. Son zamanlarda Türkiye'de çeşitli yaşam alanlarına girmelerine yasaklamalar getiriliyor, ırkçı yaklaşımlar giderek yaygınlaşıyor, kadınlara ve çocuklara yönelik cinsel istismarların sayısını bile kimse bilmiyor. Siyasi iktidarın ortaya çıkardığı yıkıcı etkilerin, büyük karmaşık toplumsal sorunların nedeni olarak göçmenler gösteriliyor. Ekonomik krizin derinleşmesi ile birlikte alım gücünün azalmasının nedeninin Suriyeli mülteciler olduğu sanılıyor. İktidarın mülteciler için harcanan paraların AB'den gelen fonlarla yapılıyor olduğunu açıklamaması, mülteciler için milyarlarca lira harcadık gibi sözleri Suriyelilere yönelik ırkçı saldırıları artırıyor. Suriyeli kadınlara yönelik cinsel istismar ve saldırı inanılmaz boyutlarda.
 
MÜLTECİLER OLMADAN TÜRKİYE’DE ÇALIŞMA YAŞAMI NASILDI?
 
Kayıtsız işsiz sayısı 7,5 milyon. 6,5 milyon işsizin sorumlusu mülteciler mi? Acaba mülteciler olmadığı zaman Türkiye’ deki çalışma yaşamındaki durum neydi? Yine güvencesiz çalışma vardı. Örgütlenme özgürlüğü yoktu. İnsanca yaşam gene yoktu. Hatırlayın 3’üncü havalimanındaki işçilerin durumunu. ‘Tahtakurusuz yataklarda yatmak istiyoruz’ diyorlardı. Onlar mülteci değillerdi. Orada çalışan Suriyelilerin toplamı 900'ü geçmiyordu. Gerçek şudur. Türkiye kapitalist bir ülkedir. Kapitalizm işçiyi iliklerine kadar sömüren, işsizlik üreten bir sistemdir. Çalışanlar kadar arkasında bir işsiz ordusu olmadan iktidarlar kendilerini var edemezler. Bugün Erdoğan rejimin yaptığı da zaten budur. 
 
ERDOĞAN KOL KANAT GERECEKTİR
 
Biz işsizleri ve yoksulları en iyi anlayan partilerden biriyiz. İşsizliğin ve yoksulluğun çözümü vardır. 7,5 milyon işsiz için basit bir öneri. Haftada 55 - 60 saat çalışan işçiler, iki vardiye demektir, haklarda kısıtlamaya gitmeksizin çalışma saatinin 35 saate düşürülmesi bile işsizliği yarı yarıya düşürecektir. Neden yapmıyorlar? Çünkü patronların karları azalacak, maliyetleri artacak. Erdoğan rejimi de onlara kol kanat gerecektir. Altını bir kez daha çizerek bu konuyu kapatmak istiyorum. Soma'daki o ölüm çukurlarında hayatını kaybeden 301 işçinin ölümünün sorumlusu mülteciler değildir. Irkçı hezeyanlarla yoksulları, işsizler yanlış yönlendirenlere yoksullar, emekçiler, işsizler itibar etmemelidir.
 
GÖÇ BAKANLIĞI KURULMASI İÇİN TEKLİF HAZIRLADIK
 
Şu çağrıyı yapmak istiyoruz; başta iktidar olmak üzere herkese mültecilerle dayanışmayı sunmayı ve onlara kucak açmayı istiyoruz. Onlar yabancı değildir, onlar bu ülkenin komşu topraklarının özbeöz çocuklarıdır. Geçen gün Kocaeli’nde bir fabrikada yangın çıktı yanan işçilerden dördü de mülteciydi. Patronu AKP'liydi, gerçeğin üstü kapatılmak istendi. Mültecilerin çok kapsamlı sorunları var. Biz bir Göç Bakanlığı kurulmasını istiyoruz. Bu konuda Göçmenler Mülteciler Komisyonuna bir teklif hazırladık. Uygun bir zamanda bu teklifi Meclise sunacağız.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

19:34 Üniversite öğrencisi genç intihar etti
18:19 Fikirtepe’de metrobüs kazası
18:16 İpek: Elektrik zamları devam edecek
17:48 Lozan’dan Cenevre’ye ‘Ulusal Birlik Yürüyüşü’ başladı
17:25 Muş’ta 2 İl Genel Meclis üyesi gözaltına alındı
17:21 'Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’ 7 Aralık’ta başlıyor
17:06 Fransa’da süresiz genel grev başladı
16:55 Dörtlü Zirve’de Erdoğan’a Suriye sorusu: Ne zaman çıkacaksınız?
16:52 HDP’den ‘kadın katliamlarına’ ilişkin araştırma önergesi
16:27 Alparslan Kuytul tahliye edildi
16:04 Cinsel taciz davasında tanıklar dinlendi
15:46 PTT işçileri iş bıraktı
15:44 HDP’den Tahir Elçi cinayetine ilişkin 16 kritik soru
15:30 Engellilerden milletvekillerine 600 mektup
15:16 Batman’da tutuklamalar protesto edildi
15:12 Nusaybin Davası'nda hasta tutuklu Eroğlu'na 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis
15:04 Şenyaşarların ölümüne ilişkin iddianame 18 ay sonra hazırlandı: Olay değil aile soruşturuldu
15:00 Güven: Hasta tutukluların tedavileri engelleniyor
14:54 TTB ve SES ortak çağrı: AYM kararı uygulansın
14:28 Ceren Özdemir’in katil zanlısı tutuklandı
14:13 Koramaz: Kayyum rejimini püskürtemezsek tüm ülkede yaşayacağız
14:04 Doğa Koleji'nde velilerden iş bırakan öğretmenlere destek
13:59 Soylu’dan Ceren Özdemir açıklaması: Her uygulamayı eleştiremeyiz
13:57 2018 yılında tutuklama yüzde 14 arttı
13:27 Diyarbakır’da ‘ulusal birlik’ toplantısı
13:16 Gazeteci Yusuf Topaloğlu tutuklandı
12:52 Duruşmaya katılmayan polislerin savunması farklı mahkemelerde alındı
12:48 Merkez Bankası, 2020 para ve kur politikasını açıkladı
12:37 Muhabirimiz Çağlar ilk duruşmada beraat etti
12:24 Önlü: Kafa kesme uygulaması bir devlet geleneği midir?
12:04 Meclis'e 9 yeni fezleke gönderildi
11:38 ‘Mehmet Tunç ve Bêkes’ kitabı yasaklandı
11:21 Öcalan'ın avukatları İmralı'ya gitmek için başvurdu
11:18 Temelli: Til Rifat'ta yaşananlar bir katliam stratejisidir
11:15 Gazeteci Topaloğlu’na tutuklama istemi
10:46 ABD'nin Pearl Harbor askeri üssünde silahlı saldırı: 2 ölü ve 1 yaralı
10:17 Kasım'da 38 kadın katledildi, 13 çocuk istismara maruz bırakıldı
10:13 'Öcalan şahsında Kürt halkına uygulanan tecride karşı çıkalım'
10:08 AİHM’den Türkiye’ye ‘Bijî Serok Apo’ mahkumiyeti
09:37 Bozankaya’da sendikaya üye oldukları için 33 işçi işten çıkartıldı
09:27 Dr. Güneş: Türkiye’nin tehditleri işe yaramadı, Fransa etkili oldu
09:24 25 Kasım’dan 8 Mart’a: Eşit ve özgür yaşamak istiyoruz
09:15 ‘Paramiliter gruplar cepheye sürüldükçe insanlık dramı sona ermez’
09:14 Nizip’in yağlık zeytininde verim 4’te 1’e düştü
09:12 Günde kazandığı 40 lirayla ailesini geçindirmeye çalışıyor
09:12 Sendika temsilcileri: İnsan onuruna yaraşır bir ücret belirlenmeli
09:10 Eser ve Topaloğlu’nun tutuklanmasına tepki: Türkiye gazeteci hapishanesine dönüştü
09:09 ‘AKP’nin savaş politikalarının bedelini halklar ödüyor’
09:08 Sanayi atıkları Nizip Çayı'nı zehirledi
09:04 Kapısına kilit vurulan Mor Dayanışma’nın üyesi: Kadın mücadelesi mühürlenemez
09:00 05 ARALIK 2019 GÜNDEMİ
08:45 Ankara’nın YPG’ye dair geri adımı gazete manşetlerinde
04/12/2019
23:59 Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı: Demirtaş’ın poliklinik kontrolleri için gerekli özen gösteriliyor
22:29 Sanatçı İlkay Akkaya tehdit edildiğini duyurdu: Önlem alınsın
22:20 Tüpraş'ta patlama
21:11 Gazeteci İdris Özyol yoğun bakımda
21:07 Batman'da 7 kişi daha tutuklandı
20:12 Bir kadın katledilmek istendi, biri şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
19:59 Diyarbakır ve Urfa için kuvvetli sağanak uyarısı
19:25 ‘Hayata Dönüş Operasyonu’ davasına devam edildi
19:01 'Kadın mücadelesine ket vuramazsınız'
18:46 Mardin Barosu'ndan Diyarbakır Barosu'na destek
18:16 Cumhuriyet davasında 'reddi hakim talebi' reddedildi
17:47 Erdoğan ve Trump zirve sonrası görüştü
17:37 Bahçeli: Af teklifini beklemeye aldık
17:35 Stoltenberg: YPG’nin nasıl tanımlanacağı tartışılmadı
17:30 Ceren Özdemir'i katleden fail yakalandı
17:22 NATO Zirvesi'nden 9 maddelik deklarasyon çıktı
17:22 Kayyum atanan Akpazar’da meclis üyeleri belediyeye alınmıyor
17:04 Muhtarı şikayete geldiler, yasağa takıldılar
17:00 Rakamlar 'kötü muamele geriledi' diyen Soylu'yu yalanlıyor
16:51 'Eğitim Sistemi ve Çocuk Hakları' eğitimi devam ediyor
16:42 Dünya Madenciler Günü’nde açıklamaya yasak!
16:35 Soma madencileri: Günümüzü çözülmeyen sorunlarla karşılıyoruz
16:15 Türkiye NATO’da geri adım attı
16:14 Öztrak: Tek adam rejimi milletin derdine deva olmuyor
16:03 Erdoğan Trump'la görüştü
15:47 Sur’da Kadın Yaşam Ormanı'na yeni fidanlar dikildi
15:46 Sur'da inşa edilen yeni yapılara 'Sincan Cezaevi' benzetmesi
15:34 ÖHD: Marmara cezaevlerinde hak ihlali artarak sürüyor
15:30 Cezaevinde ölen Aydoğan'ın durumundan Cumhurbaşkanlığı haberdardı
15:09 DİB: Denetlenemeyen bir bütçe süreciyle karşı karşıyız
15:08 Urfa Barosu İnsan Hakları Haftası’nı etkinliklerle kutlayacak
15:04 Eren Keskin: Hepimizi ırkçı yöntemlerle biçimlendirmek istiyorlar
15:03 Kürt partileri ulusal birlik için yol haritası çıkaracak
14:40 Nükleer karşıtı mücadeleyi büyütme çağrısı
14:22 Dünya Madenciler Günü'nde ‘Yeraltından Yüzler’ sergisi açıldı
13:58 NATO Liderler Zirvesi başladı
13:44 Elbistan’da 3 HDP’li tutuklandı
13:34 NATO Genel Sekreteri: Erdoğan ile görüştüm, sorun üzerinde çalışıyoruz
13:33 Gazeteci Topaloğlu’nun ifadesi alındı
13:19 Şule Çet’in duruşmasından karar çıktı
13:15 Polis Bozankaya işçisine eylem yaptırtmıyor
13:05 ‘Gazetecilik yapmak ve direnmekten başka çare yok’
12:37 KESK’ten Bakırköy mitingine katılım çağrısı
12:36 Nor Zartonk'tan Ermeni Patrik seçiminden çekilme ve boykot çağrısı
11:55 Doğa Koleji’nde öğretmenler boykot yaptı
11:50 Hakkari'de trafik kazası: 2 ölü 6 yaralı
11:13 Belediye eşbaşkanları Tarsus’a sevk edildi
11:10 Şule Çet Davası’nda karar duruşması: Gerçek adalet yerini bulsun