Hasankeyf’te yapılacak olan ‘büyük atlayış’a çağrı

img

BATMAN / DİYARBAKIR - Batman ve Diyarbakır'da bulunan ekoloji örgütleri 14 Temmuz'da gerçekleştirilecek olan “Dicle'ye büyük atlayış” etkinliği için çağrı yaptı. 

 
Hasankeyf İnisiyatifi, 14 Temmuz günü gerçekleştirecek "Dicle'ye büyük atlayış" etkinliğine ilişkin basın açıklaması düzenledi. Bahar Kültür Merkezi'nde yapılan açıklamaya Hasankeyf için mücadele eden kurumların Hasankeyf İnisiyatifi adı altında toplandıkları deklare edildi. 
 
'EKOSİSTEM TEHLİKEDE'
 
İnisiyatif adına açıklama yapan Melek Atalay, Hasankeyf'in binlerce yıldır kesintisiz Dicle Nehri kıyısında insan ve canlı yaşamı için mekan olduğu ve 20'den fazla medeniyete ev sahipliği yaptığı hatırlatmasında bulundu. İnsanlığın derin hafızası niteliğinde olan Hasankeyf'in canlı yaşamı ve tarih için ise açık hava müzesi olduğunu ifade eden Atalay, "Türkiye'de Ortaçağ’a ait bütünlüğünü koruyan tek kent olma özelliği taşımaktadır" dedi. Dicle Vadisi'nin içinde barındırdığı ekosistemi ve benzersiz biyo çeşitliliğiyle çok önemli bir doğal mirasa sahip olduğunu vurgulayan Atalay, "Baraj gölü oluşursa büyük bir bölgede iklimin değişmesi ve daha dengesiz bir yağış rejimi olması ve bu değişimden dolayı sağlık sorunları artması beklenmektedir" şeklinde konuştu.   
 
'DESTEĞE ÇAĞIRIYORUZ'
 
Baraj kapaklarının kapanması durumunda 80 bin insanın evsiz kalacağına dikkat çeken Atalay, yaşanacak göçün yoksulluğa da sebep olacağını söyledi. Tarihi kente son bir kaç yıldır tarihi eserlerin taşınması ve kayaların sağlamlaştırılması adı altında fiziki müdahalelerin olduğuna vurgu yapan Atalay, “Hasankeyf'te halen kurtarabileceğimiz kültürel miras çok daha fazladır. Kent suçlarının, talan ve tahribatın eksik olmadığı Hasankeyf için bu kritik dönemde Türkiye ve dünya kamuoyu desteğe çağırıyoruz” diye konuştu. 
 
'GEÇ DEĞİL'
 
Avrupa ve dünyanın birçok yerinde akarsuların korunması için duyarlı insanların "Büyük Atlayış" adı altında etkinlik yaptıklarını söyleyen Atalay, 14 Temmuz'da Dicle’ye yapacakları büyük atlayışa katılım çağrısında bulundu. 
Atalay,  “Hasankeyf için geç değil diyerek tarihi kentin savunmasında yanında olduğumuzu mücadele edeceğimizi ve bu süreçlere tüm desteklerimizi sunacağımızı buradan bir kere daha belirtiyoruz” dedi.
 
DİYARBAKIR 
 
Diyarbakır’da Ekoloji Derneği, Mezopotamya Kültür Merkezi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, Hasankeyf'in durumuna dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı. Sur ilçesinde bulunan On Gözlü Köprü’de düzenlenen basın açıklamasına HDP Milletvekilleri Musa Farisoğulları, Remziye Tosun ve HDP ve DBP’li yöneticiler katıldı. Kitle adına açıklamayı Ekoloji Derneği üyesi Vahap Işıklı okudu.   
 
‘ILISU BARAJI YIKIMA NEDEN OLACAK’
 
Işıklı, 12 bin yıllık antik kent Hasankeyf'i, 199 köyü ve Dicle Vadisi'ni sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı Projesinde sona yaklaşıldığını belirtti. Işık, Dicle Nehri üzerinde yapılan Ilısu Barajı’nın sadece bölge halklarına ve Türkiye halkları için değil  Irak ve Suriye halklarına yönelik de yıkım anlamına geldiğini söyledi. Hükümet yetkililerinin 10 Haziran 2019 tarihinde Ilısu Barajı'nda suyun tutulacağı açıklamasını yaptıklarını hatırlatan Işıklı, “Yerel halk ve dünyanın farklı yerlerinde çok sayıda grup, 20 yıldır bu projeye karşı eylem yapmıştır. Bu kampanyalarla kazanımlar elde edilse bile devlet yetkilileri kör, sağır ve dilsiz rolünü oynayarak yasaları değiştirmiş ve yeni kaynaklar bulup projeye devam etmiştir. 2017 yılından beri kültürel varlıklar doğal ortamlarından yapay alanlara taşınmış, vadi ve mağaralar milyonlarca metreküp dolgu ile doldurulmuş, kayalar patlayıcılarla düşürülmüş ve restorasyon adı altında tahribatlar yapılmıştır. Su tutulmasıyla beraber Dicle Nehri'nin doğal ekosistemi yüzlerce kilometrelerce boyunca bozulacaktır. Bölgede yapılan diğer baraj projelerinde deneyimlendiği ve görüldüğü üzere; Ilısu Barajı Projesi de sosyal, ekonomik, kültürel ve ekolojik kırımlara neden olacaktır” şeklinde konuştu. 
 
Işıklı, 14 Temmuz’da “Dicle’ye büyük atlayış” yaparak insan zinciri oluşturacaklarını söyledi.  
 
ANKARA
 
Demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler, dernekler, sendikalar ve çeşitli ekolojik örgütlerinin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında Ankara Hasankeyf Koordinasyonu kuruluşu ilan etti. 
Mülkiyeler Birliği’nde yapılan toplantıda koordinasyon adına ortak açıklamayı Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara İl Eşsözcüsü Fatma Kılıçarslan, Hasankeyf’in tarihini anlattı. Kılıçarslan, “Açık hava müzesi olan Hasankeyf, Anadolu ve Yukarı Mezopotamya’da Orta Çağ’a ait bütünlüğünü koruyabilen tek kenttir” dedi.  
 
‘80 BİN İNSAN EVLERİNDEN AYRILMAK ZORUNDA KALACAK’
 
Ilısu Barajı’nın su tutmasıyla beraber yaklaşık 80 bin insanın evlerinden ayrılmak zorunda kalacağına dikkat çeken Kılıçarslan, “Ilısu Barajı’nın akış aşağı bölge üzerinde çok olumsuz etkileri olacaktır; özellikle Bağdat ve Musul gibi çok sayıda Irak şehrinin içme suyu temininde ciddi sorunlar çıkacak ve büyük oranda nehirlerden sulamaya dayalı Irak tarımı büyük risk altına girecektir”  ifadelerini kullandı.
 
‘HASANKEYF KENTİNİ KURTARABİLİRİZ’
 
Bir an önce Ilısu Barajı Projesi’nin iptal edilmesi gerektiğini aktaran Kılıçarslan, şunları söyledi: “Hasankeyf Koordinasyonu olarak da Hasankeyf’in ve Dicle Vadisi’nin kurtarılması için, Ilısu Baraj Projesi bitmiş olsa bile, su tutulmasına karşı durmak ve su tutulsa bile baraj havzasından suyu boşaltmak için mücadelenin genişletilerek devam ettirilmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Dicle Vadisini ve en az 11 bin 500 yıllık tarihe sahip Hasankeyf kentini kurtarabiliriz. Bu sorumluluğu alacak herkesi de Hasankeyf Koordinasyonu içinde yer almaya davet ediyoruz.”
 
‘KAVAKLIK İÇİN GEÇ DEĞİL’
 
Koordinasyon içerisinde yer alan Kavaklık Direnişi’nden Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencisi Umut Hasanoğlu da, “Nasıl ki Hasankeyf için hala geç değilse kavaklık için de geç değil. Oradaki kavaklık köklerinin tekrar çıkarak ormana dönüşeceğini biliyoruz. Rant ve talana karşı biz de Hasankeyf’in yanındayız. Hiçbir şey için geç değil. Bu talancı yaklaşıma karşı mücadelemiz devam edecek” diye belirtti.
 
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise, Anadolu’nun her bir metre karesinde bulunan doğal, kültürel varlıkları korumanın herkesin görevi olduğuna vurgu yaparak, “Hasankeyf farklı kültürlerin barış içerisinde nasıl beraber yaşadıklarının göstergesi. Bunun korunup geliştirilmesi yayılması gerekiyor” şeklinde konuştu.
 
Hakların Demokratik Partisi (HDP)  Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni de Hasankeyf için geç olmadığını, ama acele edilmesi gerektiğini söyledi. 
 
 Konuşmaların ardından 14 Temmuz günü, Hasankeyf’te gerçekleştirecek "Dicle'ye büyük atlayış" etkinliğine katılım çağrısı yapıldı.
 
VAN
 
Van'da da HDP ve birçok sivil toplum örgütünün katılımıyla basın açıklaması yapıldı. HDP il binası önünde yapılan açıklamada konuşan İl Yöneticisi Erol Gönülçeken, "Devlet yetkililerinin iddia ettiği ' Ilısu barajı yereldeki halka sosyo-ekonomik yararı' olacağı tamamen bir aldatmaca ve yalandır.  Öyle bir iktidarla karşı karşıyayız ki her şeyi rant olarak görüyorlar, Hasankeyf'te bunun sonuçlarından biridir" diye konuştu. 
 
Hasankeyf'in toplumun geçmişi, bugünü ve geleceği olduğunu belirten Gönülçeken, "12 bin yıldır aralıksız bir şekilde bir çok medeniyete ev sahipliği yapan, tarih ve kültürle şekillenen tarihi  Hasankeyf'in yıkımına dönük politikaların devamı olarak 'yeni' diye tabir edilen fakat hafızası olamayan bir yerleşke inşa edilmiştir. Hasankeyf için geç değildir. Bu güne kadar yürütülen mücadeleyi yılgınlığa kapılmaksızın inatla sürdürmeye devam edeceğiz. Bu mücadelenin biran önce başarıya ulaşması, Ilısu baraj projesinin durdurulması için duyarlı çevrelere bu mücadeleye güç katmaya davet ediyoruz. Hasankeyf kültürümüz, Dicle doğamızdır. Tarihimizin, kültürümüzün talan edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz" dedi. 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

11/12/2019
23:47 BM: Irak'taki protestolarda 424 kişi öldü
23:25 SES emekli olan üyelerine plaket verdi
22:52 Fed faiz kararını açıkladı
22:40 İzmir’de ‘İşimizi geri istiyoruz’ eylemi 126. haftasında
21:28 Erdoğan Putin ile telefonda görüştü
20:42 İHD'den ‘Roboski’ belgesel film gösterimi
20:18 HDP’li Kurtulan’dan AKP’ye: Birçok suç işlediniz, günahkarsınız!
19:50 ABD Senatosu Türkiye’ye yaptırım tasarısını kabul etti
19:41 Mersin’de iş cinayeti
19:32 Bolu’da bir kadın katledilmek istendi
18:13 Diyarbakır'da 2 HDP'li tutuklandı
18:04 Mardin’de operasyonlara tepki: Derhal serbest bırakılsınlar
18:01 Cinsel saldırı faili Bilgili tutuklanmadı
17:51 Doğubayazıt’ta gazeteci Oruç ve HDP eşbaşkanı gözaltına alındı
17:40 Kaz Dağları İstanbul Dayanışması: Yapılan tahribat giderilmeli
17:34 Erciş Eşbaşkanı Yıldız Çetin Osmaniye Cezaevi'ne sevk edildi
17:32 Tutuklu Özalp Eşbaşkanı Dilan Örenci hastaneye kaldırıldı
17:14 Meclis’te Tank Palet Fabrikası tartışması
17:11 Batman’da 8.Yılmaz Güney Film Festivali düzenlenecek
17:04 Ankara’da ‘ifade özgürlüğü’ konuşuldu
16:51 Öldürülen Murat Kaya'nın kardeşleri serbest bırakıldı
16:48 Ç.B.’nin ifadesini alan savcı: Ben neden tecavüze uğramıyorum
16:40 Polis ablukasına Soylu’dan gerekçe: HDP vekillerini halktan korumak
16:39 Kulp Belediye eşbaşkanları için ilk duruşmada tahliye kararı
16:36 Önlü: Sanatçılar üzerindeki baskılar son bulsun
16:20 Diyarbakır’da 17 kişi gözaltına alındı
15:44 Cizre’de yaşananlara dikkati çeken avukatların duruşması görüldü
15:09 Kobanê’de ulusal birlik çalıştayı
14:56 Grevdeki Fransız işçilere dayanışma mektubu
14:34 Gebze Kapalı Kadın Cezaevi’nde polisin katılımıyla arama
14:33 Mahkemeden cinsel saldırıya maruz kalan Ç.B'ye: Mücadele edemedin mi?
14:16 Türkoğlu Cezaevi’nde açlık grevi sonlandırıldı
14:03 Kanada Hükümeti Kaz Dağları için harekete geçti
13:52 CPJ: Türkiye dünyanın en büyük ikinci ‘gazeteci hapishanesi'
13:36 AKP Genel Merkezi’ndeki yemekte devlet sanatçıları görevlendirildi
13:22 Mardin'de gözaltılara tepki
13:20 Polis aracının geçişi sırasında patlama
13:07 Cinsel saldırı davası öncesi gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
13:05 Lavrov’dan Türkiye uyarısı: İdlib terör yuvası haline geldi
12:57 Af Örgütü: Türkiye Kavala kararına uymalı
12:44 Tutuklu yakınları: Bünyan Cezaevi’nde çıplak arama ve şiddet var
12:42 ETHA editörü Şahin ve muhabiri Gayıp'ın ev hapsi cezası kaldırıldı
12:32 İpekyolu Belediyesi tutuklu eşbaşkanları hakkında dava açıldı
12:07 Tutukluya ‘para gönderdin’ gözaltısı
12:02 Haber-Sen: Posta emekçileri köle gibi çalıştırılıyor
12:02 Ekim ayında ithalat ve ihracat azaldı
12:00 Ölüye eziyet: 24 cenazenin dini vecibeleri yerine getirilemedi
11:48 Cari dengede fazla, doğrudan yatırımlarda düşüş
11:47 ‘Kürt ve Kürdistan’ ifadeleri geçiyor diye defterleri toplatılıp disiplin cezaları verildi
11:25 Lice’de 4 gözaltı
11:08 50 yıldır oturup vergisini verdikleri evlerinden çıkarılmak isteniyorlar
11:05 Cinsel saldırı davası öncesi kadınlara müdahale
10:50 Gentes işçilerinin aileleri: Aylardır kiramızı, faturalarımızı ödeyemiyoruz
10:07 Ailelere destek veren avukat hakkında dava açıldı
09:48 Mardin’de gözaltılar
09:38 Muhabirlerimiz Eser ve Topaloğlu: Her koşulda yazmaya devam
09:16 Bilici: Hak savunucularına baskı uygulanıyorsa herkes baskı altındadır
09:15 HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Bulut: Hükümet toplumda biriken öfkeye direnecek güçte değil
09:15 'Dünya konjonktürü Kürtleri birliğe sevk ediyor'
09:14 Aileleri HDP binası önündeki eyleme dahil etmek için iş ve para teklifi
09:11 Onların yükü taşıdıklarından ağır
09:10 Prof. Barkey: Dünya ülkeleri Türkiye’ye göz yumuyor
09:08 Uzmanlardan son uyarı: Hasankeyf hala kurtarılabilir
09:05 ‘Bakırköy Cezaevi’nde yaşananlar erkek devlet şiddetinin kanıtıdır’
09:04 Pertekli kadınlar kooperatifle istihdamı hedefliyor
09:03 14 cenazeden haber yok: Neler görmedim ki?
09:02 Prof. Dr. Nacaroğlu: Barajlar enerji ihtiyacı için değil, stratejik gerekçelerle yapılıyor
09:01 Cizre’yi dünya gördü, yargı görmedi
09:00 11 ARALIK 2019 GÜNDEMİ
10/12/2019
23:49 Balıkesir’de 4.6 büyüklüğünde deprem
23:16 ‘Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’ başladı
23:04 QSD Komutanı Ebdi: ABD ve Rusya, demografik yapının değiştirilmesini engellemekle sorumlu
22:55 Belgesel günleri Demirtaş’ın öyküsünden uyarlanan film ile başladı
21:51 2019 Nobel Ödülleri sahiplerini buldu
21:19 Erdoğan’ın suç duyurusunda bulunduğu dergiye Fransa’dan ödül
20:58 Keskin: İnsan hakları savunucuları direniş damarının bir parçası
20:31 Selim Temo: Kayyımların fuarına katılmam söz konusu değildir
20:24 Ahmet Şık’ın iktidar eleştirisi Meclis’te tansiyonu yükseltti
19:46 NKP: Sinop’ta nükleer santral yaptırmayacağız
19:24 Çorlu tren kazası davasında tutuklama talepleri reddedildi
19:06 Adana’da bir kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
18:41 ‘Türkiye’de ifade özgürlüğünün karşılığı hapis cezası’
18:34 HDP’li Şık: Besmeleyle alınan rüşvet paraları dualarla sayıldı
18:25 Temsilciler Meclisi Trump’a iki suçlama yöneltti
18:03 Asgari Ücret Komisyonu 2'nci toplantısı gerçekleşti
17:44 Meclis’te ‘güvenlik soruşturması’ tartışması
17:12 Ülkücü gruba 4 yıl sonra açılan davanın ilk duruşması ertelendi
17:03 HDP’li 15 bin kişi gözaltına alındı, 6 bin kişi tutuklandı
17:00 Mardin’de Kürt siyasetçilerin mahkemesi ertelendi
16:30 Güven’in de aralarında bulunduğu 27 kişiye 168 yıl 7 ay ceza verildi
16:28 Sancılı ve Kızılkaya dosyası BAM'a gönderildi
16:11 Mazlum Kaynak'ı öldüren polise 10 yıl hapis cezası
15:51 Sanatçı Yılmaz Çelik tutuklandı
15:12 Diyarbakır’da ‘Toplumsal barış ve demokrasi’ mitingi yapılacak
14:44 Öldürülen Murat Kaya'nın 2 kardeşi gözaltına alındı
14:42 Hak örgütlerinden ortak açıklama: 2019'da ağır hak ihlalleri yaşandı
14:41 Kuran kursunda çocukları istismar eden üç sanığa 226 yıl hapis istemi
14:15 Yunanistan Türkiye'yi BM'ye şikayet etti
14:10 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
14:09 5 dilde hizmet verilen 112 Acil Çağrı Merkezleri'nde 'Kürtçe neden yok?' diye sordu