Temelli: Bitlis İstanbul'dur, İstanbul Bitlis’tir

img

İSTANBUL - Pendik’te bulunan Bitlisliler Derneği'nde halkla buluşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “İrademize sahip çıkarak sandıklara gideceğiz. O yüzden diyoruz; Bitlis İstanbul'dur, İstanbul Bitlis’tir” dedi.

 
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli,  Pendik'te bulunan Bitlislilerle Kültür ve Dayanışma Derneği'ndeki halk toplantısına katıldı. Toplantıya, beyaz tülbentli anneler ve Karakoçan, Ağrı, Muş, Siirt ve Mardin il ve ilçe derneklerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.
 
23 Haziran seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Temelli sözlerine anneleri, kadınları ve gençleri selamlayarak başladı.
 
‘FAŞİST BLOĞU YIKACAĞIZ’ 
 
Önlerinde 23 Haziran seçimlerinin olduğunu hatırlatan Temelli, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi tekrar ediliyor. Tekrar edilen seçimin tek bir gerekçesi var o da 31 Mart seçiminin AKP-MHP bloğunun kaybetmesidir. Başka hiçbir gerekçesi yoktur. 31 Mart’ta bu bloğun adayı kaybetmiştir. Bu bloğun adayı 23 Haziran’da da kaybedecektir. Çünkü biz 31 Mart’ta giderken dedik Kİ faşist bloğu yıkacağız. 23 Haziran’da bu bloğu yıkacağız. Tekrar edilmesi hukuken gerekli olan yerlerde seçim tekrar edilmemiştir. Neden tekrar edilmemiştir? Çünkü oralarda itirazları HDP’den gittiği içindi" dedi.
 
‘YSK ŞUURUNU YİTİRMİŞTİR’
 
31 Mart seçimlerinde birçok adaletsizliklerin çıktığına değinen Temelli, "El birliğiyle belediyelerimiz gasp edildi. 28 belde, 8 ilçe ve 4 il belediyelerimiz gasp edilerek elimizden alındı. İtirazlarımızın haklı gerekçeleri vardı ama itirazları biz yapıyoruz diye YSK bu itirazları kabul etmedi. Ama AKP-MHP itirazlarını kabul ediyor. YSK yüksek mahkeme olma özelliğini yitirmiştir. AKP’nin gerekçesiz bir şekilde İstanbul seçimleri yine aynı şekilde yapıldı. Zarfa giren oylarının bazılarına haklı bazıları haksız diyebilecek bir YSK ile karşı karşıyayız. YSK şuurunu yitirmiştir" ifadelerini kullandı.
 
BİR KEZ DAHA BAŞARACAĞIZ’
 
"Biz diyoruz ki on defa da tekrar ederseniz onunda da sizi yeneceğiz" diyen Temelli şöyle devam etti: "Bunu kim başardı? Bunu siz başardınız. HDP başaracak. Emekçi ve kadınlar başaracak. Bir kez daha biz başaracağız. Bu ülkede demokrasi ve barış mücadelesi mevzu bahisse orada Kürt halkını görürsünüz. Çünkü Kürt halkı barış ve demokrasi mücadelesinin vazgeçilmez öznesidir. Bu onurlu halk 31 Mart’ta nasıl iradesini yansıtmışsa 23 Haziran’da da yansıtacaktır. HDP olarak kadın, gençler ve halkımızın her kesimden aldığımız güçle üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdik. HDP nerdeyse demokrasi ve barış mücadelesini yükseltmeye devam ediyor. Bu ülkede onurlu ve demokratik cumhuriyet gelene kadar mücadelemiz sürecek. Binali Yıldırım ve Devlet Bahçeli’nin son zamanlarda seçimlere 10 gün kala teneffüse çıkıyorlar. Şimdi 23 Haziran’a kadar kardeşiz diyorlar. Bunlar 7’sinde neyse 70 de öyle. Eğer samimi olsalar 17 yıldır iktidardalar… Biz 17 yılın ardından halen bu ülkede ayrımcılık, demokrasi ve yargı meselesini konuşuyoruz. Diğer küçük ortağı halen Kürt diyemiyor ‘Kürt kardeşlerim’ diyor. ‘Ciğerpare’ olmuşuz. Bunların yaptıkları aklımızla alay etmektir."
 
ÖCALAN’A BİN SELAM’
 
17 yıldır hala ayrımcılığı, yargıyı ve demokrasiyi konuştuklarına dikkat çeken Temelli, "Ülkede ayakta kalan bir kurum kalmamış. Vatandaşlar arasında ayrım yapan mahkeme ve kurumlar var. Vatandaşlar arasında ayrımcılık yapan kurumlar var. Ben söylüyorum bunlar ciddiye almıyorlar. Ciddiye alın bu zihniyet bu ülkeyi böler. Biz HDP olarak ortak vatanımızı size böldürmeyeceğiz. Radikal demokrasi mücadelemizle demokrasiyi getireceğiz. Demokrasiyle beraber bu coğrafyaya barışı getireceğiz. Barışı getirmek için güçlü bir fikriyata ihtiyacımız var. Bizim bu yolda umudumuz var. İsteyen dönsün yolundan biz dönmeyiz yolumuzdan. Bu yüzden bu fikriyatı örgütleyelim. Bu fikriyatın sahibine de selam olsun. Sayın Öcalan’a bin selam olsun" ifadelerine yer verdi.
 
‘TOPLUMSAL BARIŞI HEP BİRLİKTE VAR EDECEĞİZ'
 
Temelli, halkın azmi ve kararlılığının barajları yıktığını hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi de önyargı barajlarını yıkma zamanıdır. Ortaya koyduğumuz stratejimizle aslında Türkiye halklarına umut olduk. Türkiye halklarına dayatılan o karamsar tabloyu yıktık. Karabasana son verdik. Tutturmuşlar ‘beka sorunu’, sabah akşam olmayan bir şey söylemle konuşup duruyorlar. Bu anlayışı bize dayatan zihniyete karşı biz 72 halk, 72 millet ve 72 kültür yan yanayız. Toplumsal barışı hep beraber yapacağız.
 
Sayın Leyla Güven’in direnişi sayesinde mutlak tecridi kırdık. Mutlak tecridin kırılmasıyla Sayın Öcalan’ın mesajları Türkiye halklarıyla buluştu. Ne diyor adadan gelen mesajda Sayın Öcalan; ‘Türk Kürtsüz, Kürt Türksüz olmaz’ diyor. Öyle sizin yaptığınız operasyonlarıyla Kürt meselesi çözülmüyor. O yüzden herkese diyoruz gelin demokrasi mücadelesinde birlik olalım. Türkiye’nin önünü açalım. Türkiye bu zihniyette mahkum değildir. O yüzden artık herkes sorumluluk almalıdır.
 
‘BİZ KAZANACAĞIZ’ 
 
Bize diyorlar ki siz bunları niye destekliyorsunuz? Mesele birini desteklemek değil, mesele siyaseti birlikte yürütmek, demokrasi mücadelesini yükseltmektir. O yüzden Ekrem İmamoğlu’na gidip oyumuzu vereceğiz. Oylarımızı koltuk için değil, Türkiye halkları ve çocuklarımız için vereceğiz. Çünkü biliyoruz ki bizim verdiğimiz oydan barış çıkar, demokrasi çıkar. Bu yüzden diyoruz bu seçim Bitlis seçimidir, Tatvan seçimidir, Şırnak seçimidir. Nerede bir adaletsizlik varsa aslında 23 Haziran seçimleri bu adaletsizliğe karşı bir seçimdir. Belediyelerimizi gasp edenlere, yapılan haksızlıklara karşı itirazımız var. Onun için diyoruz ki bu seçim hepimizin seçimidir. İnanıyoruz ki 31 Mart’ta olduğu gibi 23 Haziran’da da biz kazanacağız.” 
 
‘BİTLİS İSTANBUL’DUR, İSTANBUL BİTLİS’
 
Bitlis'i adaletsiz bir şekilde gasp ettiklerini ve belediyelerinin ellerinden alındıklarının altını çizen Temelli, "Bitlis’te dönen oyunları hepimiz biliyoruz. Belediyeyi alıp Kürtçe tabelaları söktüler. Diyarbakır’da bize Kürt kardeşim denildiği saatte Bitlis’te Kürtçe tabelalar indiriliyordu. Samimiyetsizlik budur, siyasette çürümüşlük budur. Bunlar belediye başkanı değil. Belediye başkanı olsa halkın başkanı olur. Halkıyla birlikte belediyeyi yönetir. Ama ayrımcılık bunların içine sinmiş. Peki sen tabelaları indirdin diye Bitlis halkı dilinden, kültüründen, anadilinden vaz mı geçecek? Tabi ki vazgeçmeyecek. Dilimize kültürümüze her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Çünkü bu bizim varlık nedenimiz. Bitlis’ten çok İstanbul’da Bitlisliler var. Neden geldi buraya Bitlisliler? Savaş politikaları yüzünden. Tarımı, hayvancılığı bitirdi diye buradalar. Kapitalizm bir yandan sömürüyor bu iktidarda bir yandan sömürüyor. Bunun için irademize sahip çıkarak sandıklara gideceğiz. O yüzden diyoruz Bitlis İstanbul'dur İstanbul Bitlis’tir” diye konuştu.
 
Temelli, gençlerle buluşmak üzere Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’na geçti. 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

20:37 EGEÇEP: Hasankeyf para hırsına kurban edilmemeli
20:10 Gözaltındaki DTK ve DİK üyeleri serbest bırakıldı
20:02 2 arkadaşlarının alacakları ödenmeyince yeniden eyleme başladılar
19:29 İşten çıkarılan işçilerin sayısı 187’ye ulaştı
19:14 Bitlis'te 15 köy ve mezrada sokağa çıkma yasağı
18:42 Ilısu'da su tutulma testlerine başlandı
18:20 Dicle Üniversitesi’nde yangın paniği
18:06 Ailesi Bağlar’da öldürülen Mücahit Yılmaz'ı teşhis etti
17:52 Ahmet Nesin vatandaşlıktan çıkacağını duyurdu
16:59 Türk ve ABD'li askeri yetkililer 'Güvenli Bölge' için bir araya geldi
16:43 Lice'de askeri operasyonda gözaltına alınanlardan 2’si serbest
16:06 Dersim'de bir genç intihar etti
16:04 Tatvan Antik Kenti'nde önemli bulgular tespit edildi
15:58 Mem Ararat'ın Van konseri yasaklandı
15:07 DEÜ'de akademisyenlerin görevden alınmasına tepki
14:33 İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson oldu
14:17 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı
13:55 Soylu: 80 bin sınır dışı işlemi gerçekleştireceğiz
13:37 TGS, Basın Bayramı'nı kutlamayacak
13:17 Düzce'de anne ve kızının cenazesine ulaşıldı
13:04 İstanbul'da bir kadın ve kızına silahlı saldırı
12:57 Sakızcı Memo: Barış gelse iyi olur
12:44 KESK: En düşük memur maaşının 4 bin 222 TL olsun
12:40 Şırnak’taki sağlık sorunları neden giderilmiyor?
12:30 Operasyona tepki gösteren yurttaşlar: Onurlu bir barış istiyoruz
12:09 Lice’de 2 kişi tutuklandı
12:02 Hasankeyf’te tahribatın boyutu araştırılsın
12:00 Muğla’da göçmenleri taşıyan tekne battı
11:22 Farisoğulları: 24 Temmuz, Bradost'a yönelik işgal girişimiyle sürüyor
11:00 Aliağa Belediyesi'nde işçi kıyımı devam ediyor
10:33 24 Temmuz’da sonuç: Çöktürme Planı'nı hazırlayanlar çöktü
09:35 Kars'ta İHD ve HDP'lilere operasyon
09:11 QSD Sözcüsü Gabriyêl: Ceylanpınar’a top mermisi atanlar gözaltına alındı
09:10 6 günlük esaretin bedeli 550 lira 10 kuruş
09:04 Aile boyu işkence: Polise değil aileye dava
09:03 Diyarbakır'daki STÖ'ler: Öcalan’ın önerileri Türkiye için tek çıkış
09:02 İnşaattan düşen mültecinin hastane masrafları karşılanmadı
09:01 Reyhanlı'da patlama korkusu: Yerli gidiyor, mülteci geliyor
09:00 23 TEMMUZ 2019 GÜNDEMİ
22/07/2019
23:50 Kobanê’de binler Türkiye'ye karşı koalisyon üssüne yürüdü
23:36 Kemal Türkler katledilişinin 39’uncu yılında anıldı
23:08 Ceylanpınar'da patlama: Biri ağır 5 yaralı
22:06 Miting sonrası sloganlarla yürüdüler
21:36 Akar ve Jeffrey ‘Güvenli Bölge’yi konuştu
21:05 Hüseyin Aykol'dan 'dışarı'daki gazetecilere mesaj
20:44 Temelli: Yan yana gelerek demokratik bir anayasa yapacağız
20:28 Prof. Füsun Üstel tahliye edildi
20:13 ‘Öcalan’ın barış çağrılarına kulak verilmeli’
19:54 DEÜ’de 5 akademisyen görevden alındı
19:40 Çavuşoğlu ve Lavrov Suriye'yi görüştü