Temelli: Bitlis İstanbul'dur, İstanbul Bitlis’tir

img

İSTANBUL - Pendik’te bulunan Bitlisliler Derneği'nde halkla buluşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “İrademize sahip çıkarak sandıklara gideceğiz. O yüzden diyoruz; Bitlis İstanbul'dur, İstanbul Bitlis’tir” dedi.

 
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli,  Pendik'te bulunan Bitlislilerle Kültür ve Dayanışma Derneği'ndeki halk toplantısına katıldı. Toplantıya, beyaz tülbentli anneler ve Karakoçan, Ağrı, Muş, Siirt ve Mardin il ve ilçe derneklerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.
 
23 Haziran seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Temelli sözlerine anneleri, kadınları ve gençleri selamlayarak başladı.
 
‘FAŞİST BLOĞU YIKACAĞIZ’ 
 
Önlerinde 23 Haziran seçimlerinin olduğunu hatırlatan Temelli, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi tekrar ediliyor. Tekrar edilen seçimin tek bir gerekçesi var o da 31 Mart seçiminin AKP-MHP bloğunun kaybetmesidir. Başka hiçbir gerekçesi yoktur. 31 Mart’ta bu bloğun adayı kaybetmiştir. Bu bloğun adayı 23 Haziran’da da kaybedecektir. Çünkü biz 31 Mart’ta giderken dedik Kİ faşist bloğu yıkacağız. 23 Haziran’da bu bloğu yıkacağız. Tekrar edilmesi hukuken gerekli olan yerlerde seçim tekrar edilmemiştir. Neden tekrar edilmemiştir? Çünkü oralarda itirazları HDP’den gittiği içindi" dedi.
 
‘YSK ŞUURUNU YİTİRMİŞTİR’
 
31 Mart seçimlerinde birçok adaletsizliklerin çıktığına değinen Temelli, "El birliğiyle belediyelerimiz gasp edildi. 28 belde, 8 ilçe ve 4 il belediyelerimiz gasp edilerek elimizden alındı. İtirazlarımızın haklı gerekçeleri vardı ama itirazları biz yapıyoruz diye YSK bu itirazları kabul etmedi. Ama AKP-MHP itirazlarını kabul ediyor. YSK yüksek mahkeme olma özelliğini yitirmiştir. AKP’nin gerekçesiz bir şekilde İstanbul seçimleri yine aynı şekilde yapıldı. Zarfa giren oylarının bazılarına haklı bazıları haksız diyebilecek bir YSK ile karşı karşıyayız. YSK şuurunu yitirmiştir" ifadelerini kullandı.
 
BİR KEZ DAHA BAŞARACAĞIZ’
 
"Biz diyoruz ki on defa da tekrar ederseniz onunda da sizi yeneceğiz" diyen Temelli şöyle devam etti: "Bunu kim başardı? Bunu siz başardınız. HDP başaracak. Emekçi ve kadınlar başaracak. Bir kez daha biz başaracağız. Bu ülkede demokrasi ve barış mücadelesi mevzu bahisse orada Kürt halkını görürsünüz. Çünkü Kürt halkı barış ve demokrasi mücadelesinin vazgeçilmez öznesidir. Bu onurlu halk 31 Mart’ta nasıl iradesini yansıtmışsa 23 Haziran’da da yansıtacaktır. HDP olarak kadın, gençler ve halkımızın her kesimden aldığımız güçle üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdik. HDP nerdeyse demokrasi ve barış mücadelesini yükseltmeye devam ediyor. Bu ülkede onurlu ve demokratik cumhuriyet gelene kadar mücadelemiz sürecek. Binali Yıldırım ve Devlet Bahçeli’nin son zamanlarda seçimlere 10 gün kala teneffüse çıkıyorlar. Şimdi 23 Haziran’a kadar kardeşiz diyorlar. Bunlar 7’sinde neyse 70 de öyle. Eğer samimi olsalar 17 yıldır iktidardalar… Biz 17 yılın ardından halen bu ülkede ayrımcılık, demokrasi ve yargı meselesini konuşuyoruz. Diğer küçük ortağı halen Kürt diyemiyor ‘Kürt kardeşlerim’ diyor. ‘Ciğerpare’ olmuşuz. Bunların yaptıkları aklımızla alay etmektir."
 
ÖCALAN’A BİN SELAM’
 
17 yıldır hala ayrımcılığı, yargıyı ve demokrasiyi konuştuklarına dikkat çeken Temelli, "Ülkede ayakta kalan bir kurum kalmamış. Vatandaşlar arasında ayrım yapan mahkeme ve kurumlar var. Vatandaşlar arasında ayrımcılık yapan kurumlar var. Ben söylüyorum bunlar ciddiye almıyorlar. Ciddiye alın bu zihniyet bu ülkeyi böler. Biz HDP olarak ortak vatanımızı size böldürmeyeceğiz. Radikal demokrasi mücadelemizle demokrasiyi getireceğiz. Demokrasiyle beraber bu coğrafyaya barışı getireceğiz. Barışı getirmek için güçlü bir fikriyata ihtiyacımız var. Bizim bu yolda umudumuz var. İsteyen dönsün yolundan biz dönmeyiz yolumuzdan. Bu yüzden bu fikriyatı örgütleyelim. Bu fikriyatın sahibine de selam olsun. Sayın Öcalan’a bin selam olsun" ifadelerine yer verdi.
 
‘TOPLUMSAL BARIŞI HEP BİRLİKTE VAR EDECEĞİZ'
 
Temelli, halkın azmi ve kararlılığının barajları yıktığını hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi de önyargı barajlarını yıkma zamanıdır. Ortaya koyduğumuz stratejimizle aslında Türkiye halklarına umut olduk. Türkiye halklarına dayatılan o karamsar tabloyu yıktık. Karabasana son verdik. Tutturmuşlar ‘beka sorunu’, sabah akşam olmayan bir şey söylemle konuşup duruyorlar. Bu anlayışı bize dayatan zihniyete karşı biz 72 halk, 72 millet ve 72 kültür yan yanayız. Toplumsal barışı hep beraber yapacağız.
 
Sayın Leyla Güven’in direnişi sayesinde mutlak tecridi kırdık. Mutlak tecridin kırılmasıyla Sayın Öcalan’ın mesajları Türkiye halklarıyla buluştu. Ne diyor adadan gelen mesajda Sayın Öcalan; ‘Türk Kürtsüz, Kürt Türksüz olmaz’ diyor. Öyle sizin yaptığınız operasyonlarıyla Kürt meselesi çözülmüyor. O yüzden herkese diyoruz gelin demokrasi mücadelesinde birlik olalım. Türkiye’nin önünü açalım. Türkiye bu zihniyette mahkum değildir. O yüzden artık herkes sorumluluk almalıdır.
 
‘BİZ KAZANACAĞIZ’ 
 
Bize diyorlar ki siz bunları niye destekliyorsunuz? Mesele birini desteklemek değil, mesele siyaseti birlikte yürütmek, demokrasi mücadelesini yükseltmektir. O yüzden Ekrem İmamoğlu’na gidip oyumuzu vereceğiz. Oylarımızı koltuk için değil, Türkiye halkları ve çocuklarımız için vereceğiz. Çünkü biliyoruz ki bizim verdiğimiz oydan barış çıkar, demokrasi çıkar. Bu yüzden diyoruz bu seçim Bitlis seçimidir, Tatvan seçimidir, Şırnak seçimidir. Nerede bir adaletsizlik varsa aslında 23 Haziran seçimleri bu adaletsizliğe karşı bir seçimdir. Belediyelerimizi gasp edenlere, yapılan haksızlıklara karşı itirazımız var. Onun için diyoruz ki bu seçim hepimizin seçimidir. İnanıyoruz ki 31 Mart’ta olduğu gibi 23 Haziran’da da biz kazanacağız.” 
 
‘BİTLİS İSTANBUL’DUR, İSTANBUL BİTLİS’
 
Bitlis'i adaletsiz bir şekilde gasp ettiklerini ve belediyelerinin ellerinden alındıklarının altını çizen Temelli, "Bitlis’te dönen oyunları hepimiz biliyoruz. Belediyeyi alıp Kürtçe tabelaları söktüler. Diyarbakır’da bize Kürt kardeşim denildiği saatte Bitlis’te Kürtçe tabelalar indiriliyordu. Samimiyetsizlik budur, siyasette çürümüşlük budur. Bunlar belediye başkanı değil. Belediye başkanı olsa halkın başkanı olur. Halkıyla birlikte belediyeyi yönetir. Ama ayrımcılık bunların içine sinmiş. Peki sen tabelaları indirdin diye Bitlis halkı dilinden, kültüründen, anadilinden vaz mı geçecek? Tabi ki vazgeçmeyecek. Dilimize kültürümüze her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Çünkü bu bizim varlık nedenimiz. Bitlis’ten çok İstanbul’da Bitlisliler var. Neden geldi buraya Bitlisliler? Savaş politikaları yüzünden. Tarımı, hayvancılığı bitirdi diye buradalar. Kapitalizm bir yandan sömürüyor bu iktidarda bir yandan sömürüyor. Bunun için irademize sahip çıkarak sandıklara gideceğiz. O yüzden diyoruz Bitlis İstanbul'dur İstanbul Bitlis’tir” diye konuştu.
 
Temelli, gençlerle buluşmak üzere Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’na geçti. 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

15:26 CHP Eskişehir il yönetimine kayyum atandı
15:20 Afganistan'da Cumhurbaşkanı'nın mitingine saldırı
14:54 Sur Belediyesi eşbaşkanına 10 ay hapis cezası
14:23 Bir eski vekil daha AKP’den istifa etti
14:08 Hatimoğulları annelere seslendi: Gelin savaşa karşı beyaz tülbentlerimizi birleştirelim
14:02 'Mültecilik, kadın odaklı barış mücadelesi vermekle sona erebilir'
13:49 Kulp Belediyesi’ne kayyum ablukası
13:42 Karayazı Belediye Eşbaşkanı Melike Göksu tutuklandı
13:39 'Gizli' dosyada suçlama yok ama 5 isim de tutuklandı
13:28 HDP’den Kulp açıklaması: Siyasi darbenin devamıdır
12:49 AKP önünde KHK’li gözaltına alındı, asker annesi uzaklaştırıldı
12:26 HDP İstanbul’da 3 Kasım’da kongreye gidecek
12:22 Avukatlar Eren Keskin ve Oya Aslan hakkında zorla getirme kararı
12:11 AKP önünde eylem yapan annelerden 5'i gözaltına alındı
12:01 Karayazı Belediye Eşbaşkanı Melike Göksu gözaltına alındı
11:58 Nusaybin'de suç şebekesi kurdular: Fişleme, işkence, şantaj ve yağma
11:38 HDK: Dayanışma eylemliliğini yükselteceğiz
11:27 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı
11:23 Beyaz tülbentli anneler AKP önünde eylem başlattı
11:11 İntihar ettiği ileri sürülen Kaya defnedildi
11:05 Gazeteci Fatih Polat'ın duruşması ertelendi
10:38 Mehmet Öcalan: 3 aylık cezanın adı tecrittir
10:33 Bismil’de trafik kazası: 4 yaralı
10:18 Ankara’da gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
09:22 Gözyaşları içinde annesinin mezarının taşınmasını seyretti
09:21 Kurtulan: Herkes ulusal birlikten yana
09:20 Rawest: Kürtçeyi okuyup yazanların oranı sadece yüzde 18
09:19 Hasta tutuklular raporlarına rağmen tek kişilik hücreye konuldu
09:18 200 yıldır akmaya devam eden Ermeni çeşmesi
09:18 Polis Mardin’de de aileleri HDP’nin önüne gitmeleri için aradı
09:16 Taşdemir: Eşbaşkanlığa saldırı ideolojiktir
09:16 Nesrin Nas: Yeni bir hikaye yazma zamanıdır
09:11 Adana’da sokağa çıkan 18 kişiye 11 bin 520 TL ceza!
09:10 İstanbul’da bir grup genç Kürtçe okuma grubu oluşturdu
09:08 Dinlediği plakla antikaya merak saldı: Bir okyanus gibi
09:01 Patlama oldu, eşbaşkanlar tutuklandı, belediyeye kayyum atandı
09:00 17 EYLÜL 2019 GÜNDEMİ
16/09/2019
23:43 İzmir’de deprem
21:37 Van’da kayyumlara karşı meşaleli yürüyüş
21:15 Kulp Belediye eşbaşkanları tutuklandı
20:43 Yaşamını yitiren tutuklu Mustafa Akyol defnedildi
20:22 Ankara'da 'eş başkanlık' eylemine müdahale: 8 gözaltı
19:55 3’lü zirve sona erdi: Anayasa Komitesi'yle ilgili mutabakat sağlandı
19:46 Erzurum’da bir doktor intihar etti
19:25 ABD’de metal işçileri greve çıktı
18:20 TTB’den ‘İklim G(ö)revine hazırız’ çağrısı
17:56 İmzacı iki akademisyen daha beraat etti
17:47 Kulp Belediye Eşbaşkanı Fatma Ay da gözaltına alındı
17:45 Hekimlerden İmamoğlu’na 14 öneri
17:41 TJA'dan Van'da dengbej dinletisi