'CHP çözüm için rol almalı'

img

ANKARA - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye ve dünyada demokratik siyasetin önünü açan bir siyasi lider olduğunu hatırlatan DBP Ankara İl Eşbaşkanı Şükriye Ercan, CHP'nin Kürt sorununun çözümü noktasında aktif rol alması gerektiğini söyledi. 

 
PKK Lideri Abdullah Öcalan 8 yıl aradan sonra avukatlarıyla yaptığı 3 görüşmede kamuoyuna yansıyan masajlarına dair konuşan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Ankara İl Eşbaşkanı Şükriye Ercan, İmralı’da görüşmelerin devam etmesi gerektiğini belirtti.
 
İstanbul seçimleri ardından avukatların İmralı’ya gitmek için yaptığı başvurulara olumlu ya da olumsuz herhangi bir cevap alınmadığını vurgulayan Ercan, “İmralı ile yapılacak her görüşmenin Türkiye’deki demokratik siyasete katkısı olacaktır. Yapılan görüşmelerle de demokratik siyasetin hakim kılınması için Öcalan’ın misyonunun ne kadar önemli olduğu görüldü” dedi.
 
‘DEMOKRATİK YOLA İHTİYAÇ VAR’
 
Öcalan’ın Türkiye ve dünyada demokratik siyasete yol veren siyasi bir irade olduğunu dile getiren Ercan, ekledi: “Bilgileri fikirleri her zaman da başarılı olmuştur. İmralı’nın kapılarının açılması bütün Kürt halkına ve demokratik siyasete nefes aldırmıştır. Bugünden sonra sayın Öcalan’ın da söylediği gibi üçüncü bir demokratik yola ihtiyaç var. Son genel ve yerel seçimler şunu gösterdi ki sadece siyasi iktidara bağlı kalmadan üçüncü bir yol haritası ille de Kürt sorunu  çözülebilir. Sol, sosyalist, demokratik kitlelerle bu sorun çözülebilir.” 
 
 
İstanbul seçimleri sürecinde HDP’nin ortaya koyduğu üçüncü yolun Türkiye’deki tüm taşları yerinden oynattığını vurgulayan Ercan, Öcalan’ın halkları bir arada tutacak, siyasi birikime sahip olduğunu ve artık İmralı’dan çıkarılması gerektiğini belirtti. Kürt sorunun çözümü noktasında tek muhatabın AKP olmadığını dile getiren Ercan, çözüm yolunun ise emek ve demokrasi güçlerinin birlikte vereceği mücadelede ile açılabileceğini belirtti. Kürt sorununda artık net ve samimi davrananın kazanacağını kaydeden Ercan, “CHP ülkenin yönetimine talip ise Kürt sorununda samimi davranmak zorundadır” diye belirtti.