‘Kürtçe Okuma Yazma Öğrenme’ kitabı çıktı

img

İSTANBUL – Yazar Mevlüt Aykoç ve Xunav Altun tarafından hazırlanan “Kürtçe Okuma Yazma Öğrenme” kitabı okuyucuyla buluştu.

 
Kürtçe konusunda çalışmalar yürüten yazarlar Mevlüt Aykoç ve Xunav Altun, ortak bir çalışmaya imza attı.  Aykoç ve Altun, Kürtçe okuyup yazmayı kolaylaştırmak amacıyla “Kürtçe Okuma Yazma Öğrenme” adlı bir kitap hazırladı. Kaleme alınan eser, Ar Yayınevi’nden çıktı.
 
Kürtçe öğrenmek isteyenler için bir başucu kitabı niteliğinde olan eserin tanıtım yazısında “Harflerle Kürtçe okuma, yazma ve öğrenmeyi gerçekleştirmek amacıyla hazırlanmış, kısa anlatımlarla birlikte öğrenmeyi zevkli hale getirmek için; atasözleri, güzellemeler, şarkı, şiir, görsel ve alıştırmalarla zenginleştirilmiş, Türkçe anlatımlı kendi kendine dil öğrenme çalışmasıdır. Elinizdeki bu kitap ile; Kürtçeyi bilmeyenlerin başlangıç seviyesi düzeyinde Kürtçe öğrenmeleri; Kürtçesini ilerletmek isteyenlerin yazım, dil bilgisi ve yazılı dili geliştirmeleri; dil dersi verenlerin ise bu çalışmayı bir kaynak olarak kullanmaları amaçlanmıştır. Bu çalışma iki bine yakın cümleyi ve bini aşkın sözcüğü içermektedir. Her harf ile o harften oluşan sözlük(çe), kitabın sonunda ise fiil sözlüğü ve alıştırma cevapları yer almaktadır” denildi.
 
Kitaba internet üzerinden ve kitapçılardan ulaşmak mümkün.