MKGP: SETA’nın raporu suç teşkil ediyor

  • kadın
  • 10:34 7 Temmuz 2019
  • |
img
DİYARBAKIR - Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, SETA'nın yayınladığı raporun kendileri açısından suç teşkil ettiğini belirterek, “Meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Gazeteciler yalnız değildir” dedi. 
 
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), SETA'nın yayınladığı “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı gazetecileri fişlediği raporuna ilişkin yazılı açıklama yaptı. 
 
Açıklamada, gazetecilerin maruz kaldığı baskılara her geçen gün bir yenisinin eklendiği belirtilerek, “Basın kurumları ve gazeteciler hedef haline getiriliyor. Son olarak  Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) hazırlamış olduğu ‘Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları’ adı altında rapor hiçbir araştırma ve incelemeye dayanmamakta sadece internet ortamında paylaşılanlar üzerinden yorumlanarak gazeteciler fişlenmektedir. Temel amacının gazetecileri ve çalıştıkları kurumları fişlemek ve hedef haline getirmek olduğu açık olan rapor adı altında paylaşılan belge, bizler açısından suç teşkil etmektedir. Bu belge, gazeteciler ve çalıştıkları basın kurumlarına dönük müdahalelere zemin sunmaktır. Gazeteciler ve basın kurumları baskı altına alınmak istenmektedir. Bu durum aklımıza ‘bu neyin korkusudur?’ sorusunu getirmektedir” ifadelerine yer verildi. 
 
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu olarak gazetecilere ve basın kurumlarına dönük  SETA eliyle başlatılan fişleme politikasını asla kabul etmediklerinin ifade edildiği raporda, “Meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Gazeteciler yalnız değildir” denildi.