Nazlıer tahliye edilmedi: Kumpas dosyasıdır

img

DİYARBAKIR - Yerine kayyım atanarak tutuklanan Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer, ilk duruşmada itirafçının fotoğraf teşhisinin usule uygun olmadığını belirterek, “Ev fotoğrafının üzerinde ‘Rojda Nazlıer’in evidir’ diye yazılı. Bu durumda tanığın başka evi gösterecek hali yoktur” dedi. 

 
İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine kayyım atanan ve tutuklanan Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer hakkında, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 11'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Nazlıer, SEGBİS üzerinde duruşmaya katılırken, avukatları Resul Tamur, Bawer Mızrak ve Diyar Çetedir duruşmada hazır bulundu. 
 
Sabah başlayan duruşmada mahkeme başkanı, salonun seyirci kısmında uğultular geldiğini söyleyerek, kimin konuştuğunu sordu. Mahkeme başkanının sorusu üzerine duruşmayı izleyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Remziye Tosun ve Meral Danış Beştaş ile mahkeme başkanı arasında tartışma yaşandı. Bunun üzerine mahkeme başkanı, salonun polis tarafından boşaltılmasını istedi. 
 
Yaşananları tutanak altına almak isteyen Nazlıer'in avukatları, mahkeme başkanı kararıyla koruma polislerince tutanak tutulmalarına izin verilmeden, duruşma salonundan çıkarıldı. 
 
TANIK SORULARI CEVAPLAMADI
 
15 dakika aradan sonra kapalı olarak devam eden duruşmada, itirafçı Ercan Tuci, Avukat Resul Tamur’un kaç kişi hakkında ifade verdiğini, kaç kişiyi teşhis ettiği şeklindeki soruları dosya ile ilgili olmadığını ileri sürerek cevaplamadı.
 
TUTUKLU KALSIN TALEBİ
 
İddia makamı suçun vasfı ve mahiyeti mevcut delil durumu, atılı suçun Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 100. maddesinde yer alması, cezanın alt ve üst sınırı gerekçesi ile tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.
 
REDDİ HAKKİM TALEBİ
 
Savcılık mütalaasına karşılık avukat Resul Tamur, SEGBİS kaydının yapılması talebini, tanık beyanlarının yönlendirme üzerine olduğu, duygu ve düşüncelerinin birebir tutanaklara geçmediğinden dolayı olduğunu kaydetti. Tanığa sorulan soruların, varsa çelişkilerin ortaya çıkarılmasına yönelik olduğunu belirten Tamur, “Mahkeme başkanı olarak tanığa soru sormamızı engellediniz. Sorduğumuz soruya tanığın yerine geçerek tanığa yol gösterecek şekilde cevap vermiş olmanız, akabinde duruşmayı kapalı olarak ve beyanlarımızı almadan yürütme çabanız ve üyelerin duruma ayrı ayrı sessiz kalması mahkeme başkanı ve üyeler olarak bu dosyada tarafsız olmayacağınız, bu sebepten dolayı siz başkan ve üyeleri tek tek ve ayrı ayrı reddediyoruz. Bunlara ilişkin karar verilmesini istiyoruz” dedi.
 
Mahkeme heyeti, avukatların taleplerini soyut ve mesnetsiz olduğunu ileri sürerek, mahkeme heyetinin reddine ilişkin talebi reddetti.
 
FOTOĞRAF TEŞHİSİ
 
Tutukluluğa ilişkin verilen mütalaaya karşı savunma yapan avukat Baver Mızrak, yaşananlardan kaynaklı mahkeme kararının net olduğunu söyledi. Mızrak, “27 Mart tarihinde seçimden önce 00.40’da bir gece ansızın diyebileceğimiz bir vakitte tutulan araştırma tutanağı ile birlikte başlamaktadır. Tutanak öncesinde bir adet eylem görüntüsünden bahsedilmiş ve tanık ya da gizlik tanık olmadığı belirtilmiştir. Bu eylem görüntüsü ve suç unsuru barındırmayan bir görüntüdür. Bu eylem binaen Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatmış ve yine aynı hızla aynı gün dosya hakkında kısıtlama kararı getirilmiştir. Bizce dosyanın şişirilmesi amacı ile birkaç etkinlik daha dosyanın arasına getirilmektedir. Fotoğraf teşhisi usule uygun değildir. Ev fotoğrafının üzerinde ‘Rojda Nazlıer’in evidir’ diye yazılı. Bu durumda tanığın başka evi gösterecek hali yoktur. Dosya bir kumpas dosyasıdır. Tanıkların beyanlarına ilişkin ayrıntılı araştırma yapmanız gerekmektedir” diye konuştu.
 
‘TANIKLAR YALAN SÖYLÜYOR’
 
Nazlıer ise Diyarbakır’da doğup büyüdüğünü dile getirerek, köye taziye ve bayramlar dışında gitmediğini, tanıkların yalan söylediğini dile getirdi. 
 
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, gizli tanık “Lice 2019”un beyanının alınması için celse arasında hazır edilmesine karar verdi. Mahkeme, Nazlıer’in üzerine atılı suç vasfı tutuklukta geçirdiği süre cezanın alt ve üst sınırının adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 20 Nisan’a erteledi. 
 
ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA 
 
Duruşmadan sonra HDP’liler adliye önünde açıklama yaptı. HDP’li vekil Meral Danış Beştaş, Nazlıer’in tahliye edilmesi gerektiğini belirterek, “Bu mahkeme gerçekten taraflı ve bağımlıdır. Tutuklanmamış olması gerekiyordu. Yargı bu yargılamaları tümüyle siyasi saiklerle yaptığını ilan etti. Bu mahkeme kesinlikle bu davaya bakmamalıdır. Yargının herkesin güvencesi olması gerekiyor. Kayyım atanan bütün belediye başkanlarımızın ve rehin alınan belediye eşbaşkanlarımızın derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz. Ellerinde hiçbir delil olmadığı için bu yöntemlere başvuruyorlar” şeklinde konuştu.