Gazeteciler: Kimsenin icazetine ihtiyacımız yok

img

ANKARA - Basın kartlarının iptal edilmesine ilişin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı önünde açıklama yapan TGS Ankara Şube Başkanı Esra Koçak, “Gazeteciler olarak kimsenin icazetine ihtiyaç duymuyoruz" dedi.

 
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Şubesi, muhalif gazetecilerin basın kartlarının iptal edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı önünde basın açıklaması düzenledi. Eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ile Mehmet Tiryaki, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Utku Çakırözer, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Can Güleryüz ve TGS Genel Sekreteri İlkay Akkaya da katıldı.
 
Eylemde, "Kartı değil, haklarımızı istiyoruz", "Susmayacağız, yazacağız", "İcazetli gazeteciler olmayacağız" dövizler ile "Gazetecilik karta sığmaz" yazılı pankart açıldı.
 
Polis engellenmesine rağmen gazeteciler açıklamayı yaptı. TGS adına ortak basın metnini okuyan TGS Ankara Şube Başkanı Esra Koçak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın Anayasaya aykırı karar vererek yüzlerce gazetecinin basın kartını, gerekçe sunmadan iptal ettiğini hatırlattı.
 
‘ÖRGÜTLÜ MÜCADELE KAZANDI’
 
Başkanlığın kamuoyundan gelen tepkiler üzerine geri adım attığını kaydeden Koçak,  "Görünen o ki İletişim Başkanlığı yaptığı hatadan dönme yolunu seçti. Örgütlü mücadele bir kez daha kazandı" dedi.  
 
Koçak,  2015 yılında  Basın Kartı Yönetmeliği'nde yapılan değişikliklerle kart almanın zorlaştırıldığını ve 2018'de Basın Kartı Yönetmeliğinin değiştirilerek, gazeteci meslek örgütü temsilcilerinin komisyondan çıkarıldığını hatırlatarak, sarı basın kartlarının yerine çıkarılan "turkuaz kartlarının" bir yıldır gerekçe gösterilmeden gazetecilere verilmediğini söyledi. İktidarın dayatmalarını kabul etmediklerini vurgulayan Koçak, "Gazeteciler olarak kimsenin icazetine ihtiyaç duymuyoruz. Tek düsturumuz olan halkın haber alma hakkını korumak istiyoruz" şeklinde konuştu.