BAE: Arap ülkesinin egemenliğine açık ve kabul edilemez ihlal

img

HABER MERKEZİ- Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlatılan operasyonu kınayan Birleşik Arap Emirlikleri, “Türkiye’nin Suriye’ye askeri saldırganlığını şiddetle kınıyoruz ve bu dost Arap ülkesinin egemenliğinin açık ve kabul edilemez ihlali” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlatılan operasyonu yaptığı yazılı açıklama ile kınadı.

BAE hükümetinin yazılı açıklamasında, “BAE, Türkiye’nin Suriye’ye askeri saldırganlığını şiddetle kınıyor ve bunun tehlikeli bir gelişme olduğunu ve ayrıca dost Arap ülkesinin egemenliğinin açık ve kabul edilemez ihlali ve Arap işlerine müdahale olduğunu doğruluyor” ifadelerine yer verildi.

BAHREYN DE KINADI

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında da, “Bahreyn Kraliyeti Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Suriye Arap Cumhuriyeti’nin kuzeydoğu bölgelerine askeri operasyonu şiddetle kınıyor. Bu operasyon, uluslararası hukuk kurallarının kabul edilemez ihlali ve Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne tecavüz” denildi.

IRAK CUMHURBAŞKANI SALİH: TEHLİKELİ GERİLİM TIRMANMASI

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise, “Türkiye’nin askeri müdahalesi, tehlikeli bir gerilim tırmanması. Dille ifade edilemez insani facialara yol açar, terörist grupların imkanlarını genişletir. Dünya, felaketi önlemek için birleşmeli, Kürtler dahil tüm Suriyelilerin hakları konusunda politik çözüme, barışa, onura ve güvenliğe destek vermeli” ifadelerini kullandı.