‘Deneye Hayır Derneği’ kuruldu

img

HABER MERKEZİ – Deneylerde hayvan kullanımının tamamen yasaklanması hedefiyle Türkiye’nin ilk sivil toplum kuruluşu Deneye Hayır Derneği kuruldu. Derneğin kurucuları hayvanlara dönük sistematik zulmün son bulması için mücadeleye destek çağrısı yaptı.

Deneylerde kullanılan hayvanları ve onların haklarını korumak amacıyla Deneye Hayır Derneği kuruldu. 

Dernek, hayvan deneylerine karşı alternatif yöntemlerin geliştirilerek hayvan deneylerinin tamamen yasaklanmasını hedefliyor. Söz konusu dernek alanında Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor.

PLATFORM’DAN DERNEKLEŞMEYE

Farklı alanlarda mücadele veren hak savunucularının bir araya gelmesi ile kurulan Deneye Hayır Derneği, 2014 yılından bu yana deneylerde kullanılan ve öldürülen hayvanlara yönelik zulme dikkat çekmek amacıyla Deneye Hayır Platformu adı altında faaliyetlerini sürdürüyordu.

‘ZULM SON BULSUN DİYE YOLA ÇIKTIK’

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan derneğin kurucu başkanı Yağmur Özgür Güven, Türkiye’de her yıl ortalama 266 bin hayvanın deneylerde kullanılıp öldürüldüğünü kaydederek, sistematik zulmün son bulması için yola çıktıklarını dile getirdi. Derneğin kurucularından karikatürist Aslı Alpar ise, hedeflerinin tüm canlıların hakları için mücadelede politikalar üretmek olduğunu ifade etti, “Esaret üretmeyen ve türcü olmayan bilim yanımızda” diye konuştu.

ÇOK SAYIDA KURUCU

Çalışmalara başlayan derneğin kurucuları arasında karikatürist Aslı Alpar, veteriner sağlıkçı Burak Özgüner, gazeteci Melda Onur, uzman doktor Oğuz Kınıkoğlu, iletişimci Şeyda Taluk, turizmci Tolga Öztorun ve müzisyen Yağmur Özgür Güven yer alıyor.

Dernek, deneylerde hayvan kullanımı tamamen yasaklanana dek her türlü mücadeleyi vereceklerini ve toplumun her kesiminden mücadelelerine destek beklediklerini belirtiyor.