HDP heyeti Kulp’ta incelemelerde bulundu

img

DİYARBAKIR - Kulp ilçesinde incelemelerde bulunan HDP heyeti, belediyeye kayyum atanmasına tepki göstererek, “Savaş çığırtkanlığından medet ummaktan vazgeçin” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık ve HDP yöneticilerinden oluşan bir heyet, 7 kişinin yaşamını yitirdiği, 10 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Kulp Belediyesi Eşbaşkanları Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay’ın tutuklanması ve yerlerine kayyum atanmasının ardından bugün ilçeye gitti.

İLÇEYE BAYRAKLAR ASILDI

Patlamanın ardından HDP Kulp ilçe binasına polislerce baskın düzenlenip bilgisayarlara el konulduğu belirtilirken, ilçe girişindeki billboardlara, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” yazılı afişler ile ilçedeki caddelere Türk bayrakları asıldı.  

HEYET BİLGİ ALDI

HDP ilçe binasına geçen ve yöneticilerden yaşananlara ilişkin bilgi alan heyet, parti binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama yapan HDP İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, HDP olarak konunun tüm hakkaniyeti ile soruşturulmasını istediklerini kaydederek, “İsteklerimizi beyan ettik ama ne yazık ki yandaş medya tarafından patlamanın HDP tarafından yapıldığı söylendi. Devlet erkanı hemen olay yerine geldi, neyin ne olduğunu araştırmadan ilçe ve belediye eşbaşkanlarımızın evine baskın yaptı. Başka evlere de baskın yapıldı. Burada yaşanan olay 31 Mart seçimlerinden sonra AKP ve MHP ortakları milliyetçilik yaftası üzerinden ömrünü uzatmak istiyor” dedi.

‘HALK NE YAPILDIĞINI BİLİYOR’

Barışın toplum açısından kaçınılmaz hale geldiğini söyleyen Uyanık, “Eski eş genel başkanlarımız ve belediye eşbaşkanlarımız cezaevindedir. Biliyoruz ki barış mücadelesi yürüttüğümüz için yapıyorlar. Siz Kulp’a kayyum atayabilirsiniz ama Kulp halkı Amed ve bölge halkı ne yapılmak istendiğini çok iyi biliyor. Savaş çığırtkanlığından medet ummaktan vazgeçin. 7 vatandaş için baş sağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Olay en kısa zamanda ortaya çıkarılmalıdır” diye konuştu.