Ailelerden 6'sı eyleme katılmadı

img

DİYARBAKIR – Zorla dağa götürüldüklerini iddia ettikleri çocukları için HDP Diyarbakır il binası önünde dün oturmaya başlayan ailelerden 6’sı bugün eyleme katılmadı. AKP’ye yakınlığıyla bilinin bazı dernek ve vakıf temsilcileri ise diğer ailelerle selfie çektikten hemen sonra parti binasının önünden ayrıldı.

 
Haber alamadıkları çocuklarının zorla dağa götürüldüğü iddiasıyla Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Diyarbakır il binası önünde bir süredir oturma eylemi başlatan aralarında alıkonulan polis ve asker yakınlarının da bulunduğu aileler, bugün yine polis korumasında parti binası önüne getirildi. Günlerdir onlar üzerinden kışkırtıcı yayınlar yaptıkları ailelerin önünde tekme tokat kavga eden havuz medyası medya çalışanlarının, 36 olarak servis etmesine rağmen eyleme katılan aile sayısının az olması dikkat çekti.
 
Dün Vatan Partisi üyeleri tarafından eyleme getirilen İranlı 5 aile ile birlikte Diyarbakır’ın Dicle ilçesinden gelip gazetecilere yaptığı “HDP çocuğumu dağa göndermedi” açıklamasının ardından polislerce bina önünden uzaklaştırılan Vahide Sunar’ın bugünkü eyleme katılmadıkları görüldü. 
 
BİNAYA GİRENLERE HAKARET ETTİLER
 
Ancak diğer ailelerden bazıları, eylemleri sırasında HDP binasına girenlere hakaretlerde bulundu. Buna rağmen polisler ailelerin bu tür yaklaşımlarına sessiz kaldı.
 
Öte yandan Cabir Taş isimli bir baba, 4 yıl önce çalıştığı tekstil atölyesinden öğle molasında çıktıktan sonra bir daha kendisinden haber alamadığı 14 yaşındaki kızı Ece için İstanbul'dan gelerek bugünkü eyleme katıldı. Taş, kayıp kızının Kobani'ye götürüldüğünden şüphelendiğini belirtti.
 
SELFİE ÇEKİP GİDİYORLAR
 
Eylemlerini sürdüren ailelere, farklı kentlerden gelen AKP’ye yakınlığıyla bilinin kimi dernek ve vakıfların temsilcileri tarafından yapılan ziyaretler bugün de sürdü. Ancak gelenlerin, daha öncekiler gibi ailelerle selfie çektikten hemen sonra bina önünden ayrıldıkları görüldü.