Karakılçık buğdayının hasadına başlandı

img

İZMİR – İzmir’in Seferihisar ilçesinde ekimi yapılan karakılçık buğdayının hasadına başlandı. Seferihisar Belediyesi, 3 Ağustos’ta Karakılçık Şenliği yapılacağını da duyurdu.

 
Karakılçık buğdayının kaybolmaya yüz tutmuş olan tohumunu bulup çoğaltan ve taş değirmende öğüterek ekmek üreten Seferihisar Belediyesi, bu senenin Karakılçık buğday hasadına başladı.
 
2011 yılında Seferihisar’ın Gödence köyünde tesadüfen bulunan bir avuç Karakılçık Buğdayının 1 dönüm tarlada başlayan serüveni bugün 300 dönüm tarlaya ulaştı. 
 
Tamamen doğal olarak Karakılçık Buğdayından elde edilen un ile Turgut ve Ulamış köylerinde yaşayan kadınların taş fırınlarda yaptığı ekmekler ise, Seferihisar Belediyesi tarafından işletilen bakkallarda tüketici ile buluştu. Seferihisar Belediyesi’ne ait e-ticaret sitelerinde en çok satılan ürünlerden biri olan ekmek, Seferihisar Belediyesi tarafından 3 Ağustos Cumartesi günü yapılacak olan Karakılçık Şenliği’nde sergilenecek. 
 
Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, şenliğe yoğun ilgi beklediklerini belirtirken, karakılçık buğdayı ile ilgili yaptıkları “Alım garantili buğday” projesini de aktardı. 
 
Kaybolmak üzere olan tohumu şu an 300 dönüm tarlada ürettiklerini ve köylüyü tekrar toprakla buluşturduklarını söyleyen Yetişkin, “Bu proje ile belediye olarak devletin buğday için açıkladığı taban fiyatını baz alarak, açıklanan fiyatın üç mislini köylümüze vereceğiz. Bu şekilde köylümüz daha çok kazanacak ve bu sayede daha çok üretecek. Seferihisar Belediyesi olarak bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyoruz, her zaman üreticimizin yanındayız” dedi.