500 futbol sahası büyüklüğündeki ormanlık alan yok oldu

img

İZMİR – CHP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Ednan Arslan, Dalaman’da başlayıp Fethiye’ye uzanan orman yangınında 500 futbol sahası büyüklüğünde 350 hektarlık alanın yok olduğunu söyledi.

 
Muğla’nın Dalaman ilçesinde yaşanan ve onlarca evin tahliye edilmesine neden olan orman yangınlarıyla ilgili Orman ve Tarım Bakanı’nın “Can ve mal kaybı yoktur” açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Ednan Arslan tepki gösterdi.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Ednan Arslan, Muğla Dalaman'da başlayıp, Fethiye’ye sıçrayarak büyüyen ve onlarca evin tahliye edilmesine neden olan yangınla ilgili Meclis’te açıklamalarda bulundu.
 
Yangınla iligli “350 hektarlık, yaklaşık 500 futbol sahası büyüklüğündeki alan yok olmuştur. Bu yangın yüreğimizi yakmıştır” diyen Arslan, orman yangınları tehlikesine dikkat çekmek amacıyla bilgi edinme başvurusunda talebine geçtiğimiz aylarda Orman Bakanlığı’na verdiği bakanlıkça verilen yanıtı değerlendirdi.
 
‘CAN VE MAL KAYBI YOKTUR' AÇIKLAMASI
 
Arsşlan,  “Yanan sadece ormanlar değil ülkemizin ve dünyanın geleceğidir. Bu yangın ve Bakanlığın bu felaketlere ilişkin verileri, orman yangınlarına karşı daha etkin önlemler alınması gerektiğini göstermektedir. Bakanlık, orman yangınlarının geçmiş yıllara nazaran yüzde 75 oranında azalmış olduğu açıklamasını yapsa da 2018 yılında yanan orman alanı 2014 ve 2015 yıllarının iki katıdır” dedi.
 
Yine Bakanılığın ‘Can ve mal kaybı yoktur' açıklamasının da büyük bir talihsizlik olduğu kadar, ormanların nasıl bir zihniyetle yönetildiğinin göstergesi olduğunu dile getiren Arslan, “Bizim için ağaçta candır, karıncada. Bu yangında binlerce canlı yaşamını yitirmiştir. Bu alanların geriye dönüşü belki de asırlar alacaktır” dedi.
 
EN ÇOK YANGIN 2018’TE ÇIKTI
 
Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nün web sayfasında yer alan istatistikleri de paylaşan Arslan, son 5 yıl baz alındığında orman yangını sayısı ve yanan alan büyüklüğüne ilişkin tabloyu ise, şöyle paylaştı: “2014 yılında çıkan 2 bin 149 yangında 3 bin 117 hektar alan 2015 yılında çıkan 2 bin 150 yangında 3 bin 219 hektara alan 2016 yılında çıkan 3 bin 188 yangında 9 bin 156 hektar alan 2017 yılında çıkan 2 bin 411 yangında 11 bin 993 hektar alan 2018 yılında ise 2 bin 167 yangında 5 bin 644 hektar alan yanmıştır.”
 
Sadece son beş yılda 33 bin 129 hektar alan orman yangınlarında yok olduğunu söyleyen Arslan, 2018 yılında yanan alan büyüklüğü, 2014 ve 2015 yıllarının neredeyse iki katı olduğuna dikkat çekti. Bu verilerin ormanları korumaya yönelik önlemlerin yetersiz olduğunu gösterdiğini vurgulayan Arslan, “Ormanlara ilişkin politikaların gözden geçirilmelidir. Bu politikalar oluşturulurken, orman köylüleri, sendikalar ve konuyla ilgili diğer STK’ların görüşleri dikkate alınılarak ortak akılla bilimsel parametrelerle çalışmalar yapılmalıdır"dedi.