Kavaklık alanın ODTÜ Geliştirme Vakfı’na ait olduğu ortaya çıktı

img

ANKARA - ODTÜ yönetiminin KYK’ye tahsis ettiği kavaklık alanın ODTÜ Geliştirme Vakfı’na ait olduğu ve hukuksuz şekilde KYK’ye tahsis edildiği ortaya çıktı. 

 
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yönetiminin bir sayfalık protokol ile yurt yapılması içi 49 yıllığına bedelsiz olarak Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) tahsis ettiği 40 dönümlük kavaklık alanın ODTÜ Geliştirme Vakfı’na ait olduğu ortaya çıktı.
 
Kavaklık alanındaki gelişmeleri takip eden meslek odaları ve öğrenciler, tapuda yaptıkları sorgulamada, alanın 2034 yılına kadar ODTÜ Geliştirme Vakfı’na ait olduğunu gördü.
 
CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın, ODTÜ’lü öğrencilere verdiği bilgiye göre, Rektörlük KYK inşaatı kararı almadan önce araziyi vakfın elinden nasıl alacaklarının araştırmasını yaptı. Hukuksal çalışma başlatan ve “Vakfın izni olmadan nasıl yurt yaptırabiliriz?” arayışına giren Rektörlük, hukukçulardan “Vakfın izni olmadan yurt yapmak imkansız” yanıtını aldı. 
 
‘KAMUYA AÇIKLANMALI’ 
 
Konuya ilişkin Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, açıklama yaptı. Açıklamada, “KYK yurdunun yapılacağı ODTÜ içerisinde 156-158-159-160-161 kadastral parsellerinin tapu kayıtlarında ODTÜ Geliştirme Vakfı lehine bedelsiz olarak 49 yıllığına tahsis edildiğine dair şerh koyulduğu bilgisi aldık. 29 Şubat 1984 tarihinde 49 yıllığına koyulan bu şerh doğru ise, ODTÜ rektörlüğü kendi yetkisinde olmayan bir alan ile ilgili protokol mü yapmıştır? İvedilikle bu konuyu kamuya açıklamaları gerekmektedir” denildi.
 
Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Bu bilgiye ilişkin 3 Temmuz 2019 tarihinde saat 19.24’te sosyal medya üzerinden attığım twit’ten sonra mı ODTÜ Geliştirme Vakfı Yönetim Kuruluna bu parselleri Rektörlüğe verin dediniz? ODTÜ Geliştirme Vakfı yönetiminin rektörlüğün talebini yetki Genel Kurulda deyip parselleri iade etmediği doğru mudur, Kavaklık bölgesindeki ağaçların bu reddedilme olayından sonra mı kesimine onay verdiniz? Bütün bunları ODTÜ rektörlüğü, rektör yardımcıları ve danışmanlarının kamuoyuna açıklamaları gerekiyor. 49 yıllığına ODTÜ Geliştirme Vakfı’na tahsis edilmiş, yetkiniz olmayan bir alanı KYK ile protokol yaparak devrettiniz mi? Bunun bir suç olduğunu biliyor musunuz? Hukuksuz bir şekilde imzalanan protokol geçersiz ise kesilen kavakların ve kamuya uğrattığınız zararın sizden isteneceğini de biliyor musunuz?”