EHP: Tek çözüm emek verenlerin yönetimi

img

İSTANBUL- Ekonomik krize karşı “Tek çözüm Emek Verenlerin Yönetimi” adı altında çözüm önerilerini sunan EHP, “Hükümet yarattığı yıkımın bedelini ödeyerek sahneden çekilmeli” dedi. 

 
Emekçi Hareket Partisi (EHP) Ekonomik krize karşı çözüm önerilerini içeren, “Tek Çözüm Emek Verenlerin Yönetimi” adlı çalışmalarını yaptıkları yazılı açıklamayla kamuoyuna duyurdu. Emekçilerin ekmeklerini savunmak için kaderleriyle baş başa olduğunu ifade edilen açıklamada, “Hiçbir rejim düzenlemesi emek verenlerin temeldeki meselesini çözüyor olamaz. Kıdem tazminatına göz dikilen onlardır. Ücreti enflasyonla eritilenler onlardır. Uzun sürelerde çalıştırılanlar onlardır. Sendikasız, sigortasız, kuralsız ve hiçbir güvencesi olmadan emeğini ortaya koyanlar onlardır. AKP’den kurtulmak ve işçi sınıfına bir yol açmak gerekir. Bunu sadece emek verenlerin yönetimi gerçekleştirebilir. Bu çözümü başka hiç kimse sunamaz. Tek çözüm, emek verenlerin yönetimi için kolları sıvamaktır. Mevcut düzen ve hükümet borç batağı kriziyle Türkiye'nin emekçi sınıflarına hiçbir gelecek veremediğini açıkça ortaya koydu. Bu düzen ve hükümet yarattıkları yıkımın bedelini ödeyerek sahneden çekilmeli. Bundan böyle ülkenin geleceğine el koyacak olanlar bu ülkenin emek verenleri olmalıdır” denildi. 
 
‘KAMU YATIRIMLARI YAPILACAK’
 
Üst düzey bir sanayi ve tarım ürünleri üretimini gerçekleştiren bir Türkiye yaratmayı amaçladıklarının altının çizildiği açıklamada, “Sanayi ve tarım üretimi için kamu yatırımı yapılacak ve kamu iktisadi teşebbüsleri harekete geçirilecek. Dış borca, ithal ürün ve enerjiye bağımlı, inşaat sektörü ve rant talanına yönelmiş ekonomik modele son verilecek. Emek verenler ekonomiye müdahale edecek, kamu iktisadi teşebbüsleri ile ekonomi canlandırılacak. Bütün özelleştirme girişimleri ve kamusal varlıkların satışı durdurulacak. Sanayi ve tarım üretimi için gerekli kamu yatırımları ülke çapında başlatılacak” diye belirtildi.
 
‘KOMİTELER VE MECLİSLER OLUŞTURULACAK’
 
Açıklamanın devamında ise şunlara dikkat çekildi: “Emekçilerin birleşerek, örgütlenerek komiteler oluşturacak. Emek verenler her işyerinde, atölyede, fabrikada, şantiyede, ofiste komiteler ve meclisler oluşturmak üzere harekete geçecek. Emek verenler işyerinde yalnız kalmayacak, arkadaşlarıyla birlik olacak, komitesini kuracak, ülke çapında birliğini oluşturacak. Var olan sendikalar güven vermiyor. İşyeri komiteleri, patronculuğa ve sendika ağalığına karşı emek verenleri koruyacak. İşsizlik ve emeklilik fonu patronlar için değil emek verenler için kullanılacak. Emek verenlerin ücretleri enflasyona yem edilmeyecek, ücretler enflasyon oranında her ay artırılacak. Borçlarla baş edemeyen emek verenlerin borçları incelenecek; ödeme gücüne bakılarak borçların ertelenmesi, faizlerinin kaldırılması ya da tamamen silinmesi sağlanacak. Patronlar dışlanacak, kamu ise yatırım yapacak. Sanayi ve tarım üretimi yapılarak istihdam yaratılacak. İşsizlikten tamamen kurtulmak mümkün olacak.”