EGEÇEP: Ormanlardan elinizi çekin!

img

İZMİR - Madencilik sektörünü oluşturan birlik ve sivil toplum örgütü başkanlarının yaptığı açıklamaya tepki gösteren EGEÇEP, “Ormanlardan elinizi çekin!” dedi. 

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), madencilik sektörünü oluşturan birlik ve sivil toplum örgütü başkanlarının İzmir’de bir araya gelerek, mevcut yasalarının kendilerine engel yarattığını iddiasıyla yeni düzenlemeler istemesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. 
 
‘ORMANLAR ÖNEMSENMİYOR’
 
Madencilik sektörü başkanlarının yaptıkları ortak açıklama ile ‘madenciliğin dikensiz gül bahçesi olmasını istediklerini’ belirterek, bu duruma tepki gösteren EGEÇEP, sözkonusu sektör temsilcilerinin bugüne kadar çok zorluk çekmişler gibi en normal prosedürleri bile ‘engel’ kabul ettiklerine dikkat çekti.
 
Madencilik sektörünün en çok ‘Orman bedellerinin ödenemeyecek kadar yüksek’ olmasından şikâyet ettiği belirtilen EGEÇEP açıklamasında, madencilerin ormanların yok olmasını zerre kadar umursanmadıkları, çevre duyarlılığından ne denli yoksun olduklarını açıkça gösterdiklerine vurgu yapılarak, “Ormanlar, salt bir ağaç topluluğu değildir, zengin ekosistemleri oluşturmaktadırlar. Kesilen ormanın yerine ağaç dikmek, ormanı geri getirmez” denildi.
 
‘ÇEVRESEL VE TOPLUMSAL MALİYET ÖDENMEK İSTENMİYOR’
 
Madencilikle ormanları katledip, yerine ağaç dikme vaadinde bulunmanın gerçekleri görmezden gelmek anlamına geldiğini vurgulayan EGEÇEP açıklamasında şunlar kaydedildi: 
 
“Bu nedenle, ormanlara -bedelleri ödenerek dahi- dokunulmaması gerekir. Kaldı ki ormanlar, maddi bedel biçilemeyecek kadar değerlidir. Sektörün yüzde 9.2 küçüldüğünden söz edilmekte ve bunun nedeni olarak orman bedellerinin yüksekliği ve izin süreçlerinin uzunluğu, kamu kurumlarının olumsuz yaklaşımı gibi nedenler sayılmakta; asıl nedenin hükümetin izlediği ekonomi politikaları olduğu görmezden gelinmektedir. Dünyanın hiçbir yerinde, mülkiyet bedeli yatırım bedelinin yüzde 2 sini geçemez diyen madencilere bir kez daha hatırlatalım ki ormanlar mülkiyet değil, yaşamın vazgeçilmez varlıklarıdır. Sektörün istediği, madenciliğin, çevresel ve toplumsal maliyetlerin ödenmeden yapılmasıdır. Bunu, ülkesini seven, ülkenin geleceğini düşünen, kısa erimli çıkarlar uğruna geleceğin feda edilemeyeceğine inanan kimsenin kabul etmesi olası değildir.
 
 EGEÇEP olarak, hiçbir maddi karşılığın, bozulan, talan edilen -başta ormanlarımız olmak üzere- doğayı geri getiremeyeceğini; madenciliğin devlet eliyle, kamu yararına ve sadece yaşam için zorunlu madenlerin, çevreye zarar vermeyecek şekilde işletilmesi gerektiğini vurguluyoruz.”