ODTÜ’de ağaç kıyımı ardından ruhsatsız inşaat için beton dökümü başladı

img
ANKARA - KYK yurdu projesi için sabah saatlerinde başlayan ağaç kıyımı sonrasında tüm görüşmelere ve inşaatın ruhsatsız olduğu bilgisinin kamuoyuna yansımasına rağmen beton dökümü başladı.
 
Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) bulunan 40 dönümlük kavaklığın 49 yıllığına Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (KYK) devredilmesi ile beraber yapılması planlanan KYK yurdu projesi için sabah saatlerinde başlayan ağaç kesimi, Rektör Verşan Kök ile yapılan görüşme sonrasında durduruldu.
 
YAVAŞ: ÇABALARIMIZ DEVAM EDİYOR
 
CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Taşcıer, rektörle görüşerek ağaç kesiminin durdurulduğunu belirtmesinin ardından bir açıklama da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’dan geldi.  Yavaş, konu ile ilgili Rektör Verşan Kök ile görüştüklerini sosyal medya hesabından duyurdu ve şöyle dedi: "Ankaralıları ve tüm kamuoyunu doğru bilgilendirecek ve sorunu çözüme kavuşturacak bir süreci karşılıklı uzlaşma ile sürdüreceğiz. Kamu vicdanını korumak için çabalarımız devam etmektedir."
 
Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ise ruhsatsız şantiye binaları hakkında bugün  tarihli zabıt tutulduğunu bildirdi. 
 
TMMOB: İNŞAAT DURDURULSUN
 
Öte yandan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından Ankara Valiliği'ne yazı gönderilerek inşaat ruhsatı olmadığı halde yapımına başlanan ODTÜ Kredi Yurtlar Kurumu yurt inşaatının durdurulması talep edildi.
 
REKTÖRLÜK: KESİLECEK KAVAK AĞACI SAYISI 750
 
ODTÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada ise öğrenci yurdunun ODTÜ ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü arasında 21 Mayıs 2018'de imzalanan protokol kapsamında yapılacağı ifade edildi ve inşaatın yapılacağı bölgede kesilecek kavak ağacı sayısının yaklaşık 750 olduğu ifade edildi.
 
ÇEPNİ: KESİLEN AĞAÇLARIN YERİNE BETON DÖKÜLÜYOR
 
Çankaya Belediyesi’nden gelen heyet ile beraber ağaçların kesildiği kavaklık alana gittiklerini ifade eden Hakların Demokratik Partisi (HDP) Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni, ise ağaçların yüzde  99’unun kesildiğini söyledi.  Belediyenin ormana müdahale etme yetkisin olmadığını aktaran Çepni, “Sadece inşaata müdahale etme yetkisi var.  Belediyeden gelen heyet bugün gözlem yaptı, yarın yine geleceklerini söylediler” dedi.  İşçilerin kaldığı prefabrik şantiyede heyetin gözlem yaptığını ve bu sırada da ağaç kesiminin devam ettiğini belirten Çepni kesilen ağaçların yerine beton dökülmeye  başlandığı bilgisini de doğruladı.
 
ODTÜ’de öğrencilerin bekleyişi devam ederken CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) üyesi Gamze Taşçıer’in de beton dökülme bilgileri üzerine yeniden ODTÜ’ye gideceği öğrenildi.