Batman sağlıklı yaşam için pedal çeviriyor

img

BATMAN – Batman Belediyesi, sağlıklı yaşam ve alternatif ulaşım imkanı sağlamak amacıyla Akıllı Bisiklet Projesi’ni halkın hizmetine sundu. 

Batman Belediyesi, sağlıklı yaşam ve alternatif ulaşım imkanı sağlamak, bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla geliştirdiği Akıllı Bisiklet Projesi’ni tamamladı. Proje kapsamında 2013 yılında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yönetimindeki belediye, Turgut Özal Bulvarı (Diyarbakır Caddesi) üzerinde 6 kilometrelik bisiklet yolu yaptırdı. Belediye, hazırladığı bisiklet projesi için 2015 yılında Kültür Bakanlığı'nın hibe programlarına başvurdu, ancak talep kabul edilmedi. Belediye kayyum ataması sonrasında projenin çalışmaları yürütüldü, ama tam faaliyete geçirilemedi. 31 Mart seçimlerinin ardından projenin eksiklikleri giderildi ve "Sağlık için pedal çevir" sloganıyla halkın hizmetine sunuldu. Gültepe Mahallesi Su Parkı, Batman Bölge Devlet Hastanesi Otobüs Durağı, Batman Park AVM önü, Atatürk Parkı, 8 Mart Kadınlar Parkı ve belediye hizmet binası arkasında kurulan 6 istasyonda 96 bisiklet dubası bulunuyor. Başlatılan proje ile 55 bisiklet yurttaşlara hizmet verecek. 
 
1 SAATİ 1 TL’YE
 
Bisiklet sürmek isteyen yurttaşlar, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'ne başvurarak, "Batman Belediyesi Akıllı Bisikletim (BATBİS)” kartını alıyor. Kart ücreti ve depozito ücreti 20 TL olarak belirlenirken, alınan kartla bisiklet istasyonlarından kart okuma veya telefon uygulaması ile şifre girildikten sonra bisiklet kiralanabiliyor. Bisikletin 60 dakikası 1 TL olan olarak belirlenirken, uygulamada yaşanacak kaza, çalınma veya herhangi bir sorunda ise belediyenin destek ekipleri devreye giriyor. Bisiklet kullanımı için şu ana kadar 200 kişinin başvurusu olduğu ifade edilirken, başvurucuların yüzde 60'nın kadın olduğu kaydedildi. Taleplerin artması durumunda bisiklet sayısı da artırılacak. 
 
'AMAÇ SAĞLIKLI YAŞAM'
 
Batman Belediyesi çalışanı ve projenin koordinatörü Mustafa Elibol, proje yeni olmasına rağmen yoğun bir ilgi gördüğünü vurgulayarak, amaçlarının sağlıklı bir yaşam ve alternatif ulaşım imkanı sağlamak olduğunu etti. Elibol, "Batman kenti bisiklet kullanımına uygun bir kenttir. Halktan rağbet gördükçe ve sahiplenildikçe Bağlar, Petrolkent, Cudi, Pazaryeri ve diğer mahallelere de istasyonları kurmayı hedefliyoruz" dedi. 
 
‘DİĞER KENTLERE ÖRNEK OLSUN’
 
Batman’da bisiklet, yaya ve araç yollarının yapıldığını hatırlatan Elibol, "Batman'da ilk bisiklet yolu yapıldığında yanılmıyorsam başka kentlerde yoktu. Bu projenin diğer kentlere de örnek olmasını istiyoruz" diye konuştu.
 
Belediye çalışanlarından Hakan Eğlenti ise projeyi belediyenin hayata geçirmesinin önemli olduğunu belirterek, önceliklerinin insanların sağlığı ve güvenliği olduğunu söyledi.
 
MA / Metin Yoksu