Türk gemisine saldıran korsanlar 10 gemiciyi kaçırdı

  • dünya
  • 17:05 16 Temmuz 2019
  • |
img

HABER MERKEZİ -  Batı Afrika ülkelerinden Nijerya açıklarında seyir halinde iken Paksoy-1 isimli Türk yük gemisine saldıran silahlı korsanlar, 10 gemiciyi kaçırdı.

Kamerun'un Douala Limanı'ndan Fildişi sahilinde bulunan Abidjan Limanı'na gitmekte olan Paksoy-1 isimli Türk yük gemisi, Batı Afrika ülkelerinden Nijerya açıklarında korsanların hedefi oldu.13 Temmuz günü akşam saatlerinde yaşandığı belirtilen olayda gemideki 18 Türkten 10’u korsanlar tarafından rehin alındı.

Geminin bağlı olduğu firma olan Kadıoğlu Denizcilik SAN. TİC. A.Ş'den olaya dair açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Kamerun’un Douala limanından / Fildişi sahili Abidjan limanına boş olarak gitmekte olan 8900 Dwt Türk bayraklı Paksoy-1 isimli yük gemimize yaklaşık olarak 02:58N - 004:40E mevkinde Nijerya Brass kıyısının 124 mil (230 kilometre) güneybatısında silahlı korsanlarca saldırıya uğramış, gemideki iletişim ve seyir cihazlarına zarar verilmiş ve tamamı Türk vatandaşı 10 denizci arkadaşımız korsanlar tarafından rehin alınmıştır.

İlk duyumlara göre yaralanma ve can kaybı yaşanmamıştır. Tüm personelimizin salimen serbest bırakılmaları için çalışmalarımız devam etmektedir. Konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaştıkça sizlere ileteceğiz."

FİRMA MÜDÜRÜ: KAÇIRILAN KİŞİLERLE KONTAK KURAMIYORUZ

Konu hakkında konuşan Kadıoğlu Denizcilik Operasyon Müdürü Numan Paksoy da, "Kaçırılan kişilerle kontak kuramıyoruz. Kurtulanlarla iletişime geçtik. Kurtulan arkadaşlarımız ilk önce saklanmışlar. Saldırganlar yakaladıkları arkadaşları öldüreceklerini söyleyince onlar da saklandıkları yerden çıkmışlar. Kalan 10 kişi aralarından seçilmiş ve diğerleri salıverilmiş. Arkadaşlarımızın en kısa sürede kurtarıp ülkeye getirilmesi için bakanlıklarımız çaba sarf ediyor" dedi.

Silahlı saldırganlar tarafından kaçırılan kişilerin kimlikleri hakkında bilgi paylaşılmadı. Ancak geminin mürettebatından Hüseyin Zabun'un eşi Çiğdem Zabun, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda eşinin ve diğer gemi çalışanlarının kaçırıldığını söyledi.

AKP SÖZCÜSÜ: KONUYU TAKİP EDİYORUZ

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de olaya dair açıklamalarda bulundu. Çelik, Nijerya'daki 10 Türk gemicinin kaçırılmasına ilişkin, "Nijerya civarında bir Türk gemisi kaçırıldı. Konuyu takip ediyoruz. Dışişleri ve istihbarat birimlerimiz konu üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor" dedi.