• img

  Suriye sınırına yığınak: ABD gerilimi canlı tutup çizgisini dayatıyor

  Kuzey ve Doğu Suriye sınırına yığınak yapan TSK'nin, saldırı gücünden çok ABD'nin yönlendirmesiyle yığınak yaptığı ileri sürülüyor. ABD'nin, Türkiye ve QSD'yi karşı karşıya getirerek, iki gücü de kendi çizgisine çekmek istediği ifade ediliyor.

 • img

  Almanya’nın silah listesinde Türkiye birinci

  Türkiye, Almanya’dan silah sevkiyatı yapılan ülkeler listesinde başı çekti. Türkiye 2019’un ilk dört ayında Almanya’dan "donanma alanında" 184 milyon 100 bin euro değerinde teçhizat teslim aldı.

 • img

  Federe Kürdistan Türkiye'ye 26 milyar doların bedelini mi ödüyor?

  TSK ve Federe Kürdistan Bölgesi yönetiminin Bradost alanına yönelik yapmak istedikleri, kadın, genç ve emektar peşmergelerin tepkisi ile boşa çıkarıldı. Barzaniler, Türkiye ile petrol ticaretlerinde 26 milyar dolarlık aksaklığa karşılık bölgeyi TSK ve MİT'e açarken, Türkiye bedeller ödeyerek Kürtlerin kazanımlarına göz dikti.

 • img

  NATO ile Rusya arasında sıkışan Türkiye İdlib'de savaşın içine çekiliyor!

  İdlib'de aşama aşama politikaları çöken ve NATO ile Rusya arasında gidip gelen Türkiye'nin savaşın parçası olması için ABD'nin desteklediği Ceyş İzze grubunun askeri gözlem noktasına saldırdığı iddia ediliyor.

 • img

  Xakurkê operasyonunda kim neyi amaçlıyor?

  Türkiye’nin KDP destekli Xakurkê operasyonu 17'nci gününe girdi. Hem bölgesel hem uluslararası güçler operasyona nasıl yaklaşıyor? Türkiye’nin ve KDP’nin amacı nedir? Irak, İran ve ABD neden sessiz? İşte operasyonun sürdüğü bölgeden gelen son bilgiler.

 • img

  Rusya Türkiye ortaklığı İdlib'te can çekişiyor!

  Türkiye'nin Kasım 2015'te uçağını düşürmesi ardından politik çizgisine geldiği Rusya’yla çıkar hesapları, İdlib'te tıkandı. Rusya destekli Rejim güçleri, Türkiye'nin askeri gözlem noktalarını hedef alıp kuşatırken, Türkiye ağır ağır NATO çizgisine kayıyor.

 • img

  Türkiye Libya iç savaşında da taraf!

  Libya Ulusal Ordusu ile Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri arasındaki çatışmalara dair konuşan Uluslararası Libya Stratejik Danışma Merkezi üyesi Ebdullah İlah Esmane, "Libya üzerinden Afrika'ya açılmak istiyor" dediği Türkiye için "Var gücüyle buradaki savaşa asılıyor. DAİŞ'lileri gemilerle Libya’ya gönderiyor" dedi.

 • img

  Kayyum rejimi altında HDP belediyeleri ne yapmalı?

  Güç ve iktidar anlayışını bertaraf etmek için ortaya konulmuş “eşbaşkanlık” sistemini iki ayrı odaya hapsetme yerine kayyumun duvarlarına vurulan o balyozlar gibi bariyersiz, kapısız, güvenliksiz, aracısız halkla buluşma mekanları tasarlamak...

 • img

  Türkiye İdlib üzerinden pazarlıklar sürdürüyor!

  Başlangıçta selefi gruplara askeri ve siyasi destekle Suriye iç savaşının parçası olan Türkiye, Cerablus, Ezaz, Bab, Efrîn’le dahil olduğu savaşı HTŞ eliyle İdlib'te sürdürüyor. Ankara, Kürt karşıtı politikasını İdlib’i pazarlık konusu yaparak sürdürüyor.

 • img

  Irak ve Kürdistan Bölge Hükümeti Türkiye’yle aynı sona mı ilerliyor?

  İçte ve dışta ekonomik, siyasi ve toplumsal krizi gittikçe derinleşen AKP-MHP ittifakı, Irak ve Federe Kürdistan Bölgesi üzerinden PKK'ye baskı kurmaya çalışıyor. Geleceklerini AKP’yle girdikleri ilişkiye bağlayan KDP ve YNK, Türkiye’nin girdiği çıkmaza benzer bir sona yaklaşıyor.

 • img

  İdlib'de Türkiye’ye ‘operasyon’ mesajı: Suriye topraklarından çık

  Suriye rejim güçleri, İran ve Rusya desteğiyle İdlib’de Türkiye'nin gözlem noktaları dahil HTŞ'ye yönelik operasyonlarını artırdı. Operasyonlar, Türkiye’ye “Suriye topraklarından çık” mesajı taşıyor.

 • img

  Suriye'de dengeler oturmadı: Türkiye ve İran çıkmazda

  Suriye iç savaşında dengeler oturmuyor. 3'üncü dünya paylaşım savaşı olarak adlandırılan süreçte egemenlerin politikaları çözümsüzlüğü derinleştiriyor. Rusya, ABD hamleleri çözümü geciktirirken, iki güç arasında sıkışan Türkiye ve İran ise çıkmazda.

 • img

  KDP ve YNK Türkiye’yi memnun etmek için politika yürütüyor!

  Federe Kürdistan Bölgesi'nde KDP ve YNK arasındaki çıkar çatışması, her 2 partiyi de Türkiye'nin kucağına itiyor. Türkmen Cephesi Türkiye’nin talebi doğrultusunda KDP eli ile güçlendirilirken, muhalefetin nefes almasına müsaade edilmiyor.

 • img

  Adana Mutabakatı'ndan Esad'ın tanınması çıktı!

  Rusya'nın dillendirip Türkiye'nin onay verdiği "Adana Mutabakatı'na dönüş" tezi ile Türkiye’nin rejimi tanıyarak Suriye topraklarından çıkacağı, İdlib’e yönelik operasyona katılacağı ve sınır kapılarını Rusya’ya devredeceği, Antep ile Haleb yolunu kullanıma açacağı belirtiliyor.

 • img

  HDP aldığı stratejik kararlarla şaşırtmaya devam ediyor!

  HDP’nin 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlere parti olarak girme kararından bu yana her seçimde aldığı karar, antidemokratik güçlerin korkusu oldu. Yerel seçimler için, “Kürdistan’da kazanma, Batı’da kaybettirme” stratejisi de çok tartışma konusu yapılsa da HDP’nin başarısı ve politik doğruluğu 1 Nisan’da daha net anlaşılmış olacak.

ARA